Csaknem két és félszeresére, a jelenlegi 5 forintról literenként 12-re nőne a bor jövedéki adója 2004-től a pénzügyi kormányzat törvénymódosítási elképzelései szerint. A kabinet első olvasatban ma foglalkozik a tervezett adótörvényi változtatásokkal, ezért tegnap a PM és az FVM sem kívánt nyilatkozni. Szakértők szerint az adó emelése pusztán az állami bevételek növelésére irányuló törekvések miatt került napirendre a pénzügyi tárcánál.
A költségvetés - hárommillió hektoliter körüli belföldi fogyasztást feltételezve - az ötforintos literenkénti jövedéki adóval eddig mintegy 1,5 milliárd forintnyi éves bevételre tett szert.
Ez az emeléssel a jövő évtől 3,5-3,6 milliárd forintra emelkedne.
Ellenzi a tervezett változtatásokat az ágazati szereplőket tömörítő Hegyközségek Nemzeti Tanácsa, mivel rontanák a bortermelők EU-csatlakozás utáni versenyképességét - mondta Horváth Csaba főtitkárhelyettes. A módosítás ellentétes lenne a bortermelő uniós tagállamok gyakorlatával, mivel azok zömmel "nulla euró/hektoliteres" adót alkalmaznak. (A francia adó ma literenként 8 forint körüli összegnek felel meg, de a bevételek jelentős részét visszajuttatják marketingprogramokra). Horváth szerint az is kedvezőtlen lenne, ha a borra is vonatkozó, 25 százalékos áfakulcs nem csökkenne. Az EU-ban a legnagyobb mérték is "csupán" 22 százalékot tesz ki.
Az áfamérséklés elmaradása és a jövedéki adó növelése ahhoz vezetne, hogy a borágazat adóterhelése a nem bortermelő uniós tagállamok adóztatási szintjét is meghaladná. Ismert ugyanakkor, hogy az unióban időről időre felmerülnek elképzelések, amelyek szerint a "nulla euró/hektoliteres" minimális jövedéki adót a tagállamok számára emelni kellene. Ezek a tervek azonban - amelyek általában a nem bortermelő EU-tagoktól származnak - az uniós "nagyhatalmak" ellenállásán eddig sorra megbuktak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.