z A cancúni WTO-kudarc után milyen utat választ az EU a világkereskedelem további liberalizálására: egyesével köt majd két- és többoldalú megállapodásokat, vagy megpróbál a WTO-keretek közt sikert elérni?
Éppen most zajlik a lehetőségek áttekintése. Az EU-nak világos prioritáslistája létezik a nemzetközi kereskedelem terén. Ennek első helyén a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) keretei közt létrejövő megállapodások szerepelnek, a kétoldalú egyezmények csak a második helyen állnak. Ennek dacára a közösségnek ötször annyi bilaterális kereskedelmi szerződése van, mint a világ bármely más államának. Az egyoldalú programok természetesen a prioritáslista utolsó helyén állnak. Most azt kell megvizsgálnunk, hogy milyen keretek között milyen eredményeket lehet elérni. A kereskedelempolitikai ügyekben tárgyalási mandátummal rendelkező Európai Bizottság részéről most kezdtük meg az egyeztetéseket a tagállamokkal, az Európai Parlamenttel és a többi érintettel arról, hogy miként reagáljunk a cancúni sokkra. Sokkot mondtam, de természetesen az élet megy tovább, business as usual.
z Az Európai Bizottság a napokban döntött arról, hogy újraindítja a döntőbizottsági eljárást a WTO előtt az amerikai dömpingellenes törvény miatt kért megtorló intézkedésekről. Nem tart attól, hogy a Cancún utáni légkörben ez újabb transzatlanti kereskedelmi háború nyitánya lehet?
Az USA-val mindig voltak súrlódásaink és vitáink, ami valahol természetes is, hiszen naponta több mint egymilliárd euró a kétoldalú kereskedelem értéke, és az Egyesült Államokkal más partnerei is igen gyakran kereskedelmi vitába keverednek. Éppen az a WTO nagyszerűsége, hogy működik egy vitarendező fórum, ráadásul más nemzetközi szervezetekkel összehasonlítva szinte egyedülállóan hatékonyan. Ebben a konkrét ügyben is a WTO-szabályokat betartva cselekedtünk, nincs okunk tehát az események eszkalációjától tartani. Az USA egyébként is igen sok esetben vesztett már a WTO előtt. Washingtonnal stratégiai szövetségben vagyunk, de emellett saját érdekeinket is védenünk kell.
z Áttérve a magyar EU-csatlakozásra, számíthatnak-e valamiféle változásra a nemzetközi kereskedelemben érintett magyar cégek?
Kereskedelmi szempontból már megvalósult az integráció, a vámokat és egyéb korlátozásokat lebontottuk, vagyis az uniós csatlakozásból eredő hatások legnagyobb része már régóta érezhető, s a magyar export háromnegyede az EU-ba irányul. Ami a fennmaradó egynegyedet illeti, itt egyértelműen forgalombővülésre lehet számítani, hiszen Magyarország most veszi majd át az EU kétoldalú szabadkereskedelmi megállapodásait, olyan országokat vonva be ezzel a magyar exportőrök számára a vámmentes piacra jutás lehetőségébe, mint Mexikó vagy Chile. Ami az unión kívülről jövő importtal szembeni vámvédelmet jelenti, ez jövő májustól egy picivel alacsonyabb lesz, hiszen ma az átlagos magyar vámtarifa négy százalék feletti, az unióé pedig nem sokkal négy százalék alatt van. De ez makroszinten nem jelent komoly csökkenést a vámvédelemben. Egyes termékeknél természetesen sokkal nagyobb változások is lehetségesek.
z Megváltoztatja-e némiképp az EU kereskedelempolitikáját a magyar csatlakozás? Be fogják-e csatornázni a magyar érdekeket is a közös álláspont kialakításakor?
Magyarország már most is jelen van a döntéshozatalban. Rendszeresek a két- és többoldalú találkozók a bizottsággal és a tagállamokkal is, az utóbbi években én magam is egyre többet egyeztettem a magyar kormánnyal, miként a többi csatlakozó ország vezetésével is. Tavaly április óta az aktív megfigyelői státus további előrelépést jelentett a kapcsolatok intézményesítése felé. Cancúnban, amikor a tagállamok minisztereinek tanácsával egyeztettem, az már a 25 tagú tanács volt. A jövő májusi csatlakozás csupán ennek a folyamatnak a megkoronázását jelenti. Fokozatos bekapcsolódásról volt tehát szó.
z Jelenti-e a belépés a földrajzi eredetvédelem erősödését a magyar cégek számára?
Igen, hiszen éppen az EU az, amely talán a legnagyobb hangsúlyt helyezi a földrajzi eredetvédelemre világszerte. Sajnos, ebben nem minden partnerünk ért egyet velünk. Azonban az USA mellett az unió a másik "nagyelefánt" a világkereskedelem színpadán, és mostantól Magyarország ebben a kérdésben is élvezheti az EU támogatását a világkereskedelemben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.