BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kötelező szmsz a társasházakban

A nemzeti lakásállomány több mint negyedét kitevő társasházak működését új törvény szabályozza a jövő esztendőtől. Az ez idő tájt már a parlament napirendjén szereplő tervezet a társasházak működőképességét, a tulajdonosok érdekeinek védelmét, az egyértelmű - és bármikor dokumentálható - döntéseket, a nagyobb jogbiztonságot hivatott szolgálni. Erre tekintettel új intézményeket és kötelezettségeket vezet be. Ugyanakkor engedékenyebb, rugalmasabb is, így például - az alapító okirathoz szükséges egyhangú szavazataránnyal szemben - esetenként megelégszik az egyszerű többségi vokssal.

A jelenlegi szabályozáshoz képest tán a legmarkánsabb változás, hogy - a hatlakásos vagy kisebb közösségek kivételével - kötelező lesz a szervezeti és működési szabályzat (szmsz) megalkotása. A tapasztalatok ugyanis azt mutatják - áll a tervezet indokolásában -, hogy ilyen szabályzat híján a társasházak nem képesek a biztonságos működésre. A tulajdonosok mindennapjai, közös ügyei tehát az szmsz szerint zajlanak majd. Az rendelkezik a közös költségről, a felújítási alapról, a közös képviselő feladatairól, hatásköréről és a házirendről is. Különösen hasznos lesz, hogy bevezetik a közgyűlési határozatok könyvét. Ez megkönnyíti a dokumentumok fellelését, áttekintését. Hasonlóképpen fontos annak a régóta szorgalmazott rendelkezésnek rögzítése, hogy a döntésekről nyolc napon belül, írásban tájékoztatni kell valamennyi tulajdonost.

A civil szervezetek és a szakemberek azonban több ponton is kifogásolják a leendő törvényt. A fogyasztóvédők például szükségesnek tartották volna a lakásszövetkezetek e törvényben történő szabályozását, mivel azok manapság gyakorlatilag társasházként funkcionálnak. Mások is úgy vélekednek: a szövetkezet a piacgazdaságba illeszkedő fontos társulási forma, lakásra vonatkoztatva azonban teljesen értelmetlen. Meg kellene teremteni a jogi lehetőséget, hogy a lakásszövetkezet úgy működhessen, mint egy társasház, vagy pedig mint egy gazdasági társaság.

A szakjogászok ugyancsak fenntartásokkal fogadják a tervezet némely rendelkezését. Hidasi Gábor ügyvéd szerint továbbra sincs meg annak lehetősége, hogy a társasházak bizonyos közös tulajdonban lévő vagyontárgyak - például padlásterek - eladásával bevételhez jussanak. Hiába elégszik meg a társasházi törvény a tulajdonosok kétharmadának hozzájárulásával, ha a szerződést a maradék egyharmad vagy akár egyetlen tulajdonos is ellenzi, hiszen a földhivatal megköveteli valamennyiük aláírását. Az ügyvéd úgy látja: nem egyértelműek, így vitára adhatnak okot az alakuló közgyűlés előírásai. Érthetetlen az a passzus is, amely az szmsz-re testálja annak meghatározását, miképpen használhatja külön tulajdonát, azaz saját lakását az érdekelt. Egyáltalán, az szmsz kötelezővé tétele, a tulajdonosi akarat, rendelkezési jog megkötése alkotmányossági aggályokat is felvethet - mondta Hidasi Gábor.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.