BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Romló kilátások a régióban

Újabb intő jelet kapott Magyarország, igaz, ezúttal térségbeli társaival egyetemben. A Euromoney idei és jövő évre vonatkozó, a gazdasági kilátások előrejelzésén alapuló rangsorában a régió három vezető országa komoly pozícióvesztést szenvedett el. Az országkockázati rangsorban Magyarország még jól teljesít.

Habár az idén és jövőre a világ országainak zöme gyengébb teljesítményt produkál a korábbinál, a Magyarországot is magában foglaló régió gazdaságainak kilátásai az átlagosnál is rosszabbak - legalábbis a Euromoney felmérése szerint. Szeptemberre ugyanis jócskán hátrébb csúszott a régió a legutóbbi, márciusban készített összesítésben elfoglalt pozícióhoz képest. Magyarország például a 33. helyről az 58.-ra csúszott vissza. A pozícióromlással nem állunk egyedül: hasonlóan járt például Cseh- és Lengyelország, valamint Szlovénia is.

Az országkockázat szempontjából ugyanakkor nem romlott számottevően a közép- és kelet-európai térség pozíciója.

Magyarország a számos tényező súlyozott átlagából kialakított összpontszám alapján a 35. legkockázatosabb üzleti terep, a térségben - Szlovéniát leszámítva - a legbiztonságosabb, bár egy helyezéssel rosszabb a fél évvel korábbi eredménynél.

A világgazdaság egészét Kelet-Ázsia húzza, ám e térség komoly kockázatokat rejt magában, állapítja meg a Euromoney, amelynek szakértői azonban cáfolják elemzők azon állítását, mely szerint az ázsiai exportőrök a világgazdasági növekedés fő mozgatórugói. Tény, a világkereskedelem 10 százalékot meghaladó növekedése főként nekik - s ezen belül is Kínának - köszönhető, ám vélhetően a jövőben mérséklődni fog a nagyobb hozzáadott értéket képviselő exporttevékenység a gyenge amerikai és európai kereslet miatt.

Európában a nagy vesztes Németország - az Euromoneynál az EU legrosszabbul teljesítő tagja -, amely tíz éve a leggyengébb teljesítményt produkálja, s 2003-ban és 2004-ben is csak 0,4, illetve 1,6 százalékkal növekedhet. Ennek megfelelően a márciusi 24. helyről szeptemberre a 38.-ra esett vissza a kilátásokat illetően Európa első számú gazdasága.

A fejlődő országok helyzete felemás: miközben javultak a makrogazdasági egyensúlyi mutatók, s nem látszik küszöbönálló válság jele, a nem kielégítő ütemű növekedés társadalmi és így politikai feszültségeket gerjeszt. Ez különösen Latin-Amerikára, Afrikára és a Közel-Keletre igaz, de néhány ázsiai országra is érvényes.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.