BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Visszaesésben az eurózóna

Az év második negyedében - az előzőhöz képest - 0,1 százalékkal zsugorodott az eurózóna gazdasága, miközben Német-, Olaszország és Hollandia technikai recesszióba süllyedt. Az USA-ban megindult fellendülés az év második felében már Európában is éreztetheti hatását. A magyar gazdaság meglódulása a jegybankinál optimistább piaci jóslatok szerint is csak egyéves csúszással várható.

Az eurózóna gazdaságainak közel fele zsugorodott az év második negyedében. Az április-júniusi időszakban csökkent Franciaország és Belgium teljesítménye, az immár második negyedéve tartó visszaesés pedig technikai recesszióba süllyesztette Német-, Olaszországot és Hollandiát. 2001 negyedik negyedéve óta most először csökkent az eurózóna GDP-je, az pedig egy évtizede nem fordult elő, hogy a térség ennyi országa számoljon be egyszerre visszaesésről - emlékeztet a Reuters.

Az Eurostat által nyilvánosságra hozott adat a már korábban közzétett németországi számok fényében nem meglepő, és a magyar gazdaság kilátásaival kapcsolatban sem hordoz új információt - mondta lapunknak Barcza György, az ING Bank elemzője.

Barcza szerint mérsékelt optimizmusra ad azonban okot, hogy az Egyesült Államokban már megindult fellendülés - az eddigi tapasztalatok alapján - fél év késéssel az eurózónát is elérheti. Ezzel együtt az elemző ma már nem tartja reálisnak korábbi, az eurózóna számára 1,6 százalékos jövő évi növekedést jósló előrejelzését.

Mivel a magyar gazdaság a hosszú távú trend alapján három százalékponttal képes meghaladni az eurózóna növekedési rátáját, nem tűnik tarthatónak az ING Bank 3,6 százalékos jövő évi hazai GDP-bővülésről szóló korábbi becslése sem - mondta Barcza, a 2003-ra várt 2,7 után most 3,3 százalékot valószínűsítve. A tervezett költségvetési megszorító intézkedések ráadásul rövid távon a háztartási kiadások visszafogásával várhatóan lassítólag hatnak majd, és az egyensúlyjavító hatásuk révén megélénkülő export csak a jövő év második felében hozhat érezhető fellendülést.

Az Európai Bizottság arra számít, hogy a harmadik negyedben az eurózóna gazdasága 0-0,4, a negyedikben pedig 0,2-0,6 százalékkal bővülhet. Az Egyesült Államok biztató fejleményei mellett - itt az első negyedévi 0,4 után április és június között 0,8 százalékkal nőtt a GDP, és erősödött a feldolgozóipari beszerzői menedzserindex is - szintén derűlátásra adnak okot a legfrissebb üzleti és fogyasztói bizalmi felmérések. Az olasz üzleti bizalmi index a 20 havi mélypontot jelentő júliusi 86,7-ről közel egyéves csúcsra, 95,3-re emelkedett augusztusban, jócskán meghaladva a várakozásokat. Ilyen ugrásra 1986 óta nem volt példa. A németországi üzleti hangulatot jelző Ifo-index augusztusban a negyedik hónapja emelkedett, a belga vállalatok pedig hét hónapja nem voltak ilyen bizakodóak.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.