A parlament már tárgyalja a kormány javaslatát, amely szerint jövőre változnának a kedvezményes lakáshitelezés feltételei: új lakás építésekor a teljes éves törlesztőrészlet 40 százaléka, de legfeljebb 120 ezer forint igényelhető vissza az adóból, tízmilliós hitelösszegig. Használt lakás vétele, felújítása esetén a törlesztőrészlet 30 százaléka, s ugyancsak maximum 120 ezer forint a kedvezmény; itt 8 milliós a hitelplafon. A jövedelmi helyzet is számít a tervezet szerint: csak évi 3,4 millió forintig jár a kedvezmény teljes összege, utána 4 millió forintos jövedelemig fokozatosan "elhal". Megszorítás, hogy a kedvezmény a hitel felvételétől öszszesen öt adóévben vehető igénybe.
Mindezek miatt sokan attól tartanak, hogy ellehetetlenülnek a hitelek felvevői. A szakemberek és a pénzintézetek azonban nem félnek attól, hogy ügyfeleik nem tudják majd visszafizetni a felvett összegeket.
Jellemzően nem lesz jelentősége, hogy az adókedvezmény a felére csökken - mondta lapunknak Leitner József, az Országos Lakás- és Építésügyi Hivatal tegnap beiktatott elnökhelyettese -, ugyanis a 240 ezer forintot csak azok tudják visszakapni, akik sokmilliós hitelt vesznek fel, és vállalni tudják a havi 55-60 ezer forintos törlesztést. Nekik nem jelent különösebb nehézséget, ha havonta tízezerrel nő a fizetési terhük. Ez a kör a hitelfelvevők 30 százaléka. A számok magukért beszélnek - tette hozzá -, hiszen például 2001-ben az átlagosan visszaigényelt összeg nem érte el az 50 ezer forintot, s tavaly is mindössze 92 ezer forint körül alakult. Azok, akik maximálisan éltek a lehetőséggel, 5-6 ezren voltak. Az idei hitelek után várhatóan 133 ezer forint lesz az átlagos visszaigénylés.
Nem tart tragikus következményektől Varga Dénes, a DEM Információs és Gazdaságkutató Iroda ügyvezető igazgatója sem. Véleménye szerint a szerényebb anyagi helyzetben lévők legfeljebb évi 10-20 ezer forinttal járnak rosszabbul. Ez nem lehet megerőltető annak, aki lakásvásárlásba fogott. A havi törlesztőrészlet egyébként sem nő, legfeljebb az adóév végén visszaigényelhető összeg lesz kevesebb. A DEM már régóta sürgette a halmozott kedvezmények redukálását, ugyanis a jelenlegi rendszer fenntartása az évek múlásával elviselhetetlen terhet jelentene a költségvetés számára - mondta Varga Dénes. Az adó-visszaigénylés jelenlegi 30-40 milliárdos tétele tíz éven belül akár 300 milliárd forint fölé emelkedne - tette hozzá.
A lakáshitelezéssel foglalkozó bankok sem látnak nagyobb veszélyeket. Az OTP csoportnál azt prognosztizálják, hogy az év második felében mérséklődik a növekedés dinamikája, de ez nem befolyásolja, hogy a tervezettet jóval meghaladóan alakuljon év végén a hitelállomány. A bankcsoport részesedése a lakáshitelezési piacon meghaladja az 50 százalékot, tavaly konzorciális formában 290 milliárd forint lakáshitelt engedélyeztek. Az idén a havi hitelállomány jellemzően 30-40 milliárd forint körül alakult, mostanáig a teljes összeg eléri a 250 milliárdot. Eddig az ügyfelek töredéke esetében fordult csak elő, hogy nem törlesztették hiteleiket, arányuk ezrelékekben mérhető. A jövőben sem számítanak tömeges problémára. Ha mégis előfordul ilyen, az OTP meghatározott szabályok szerint igyekszik hozzájutni a pénzéhez. Az első lépcsőben az ügyfél felszólítólevelet kap, egy hónap múlva ezt követi egy második felszólítás. Újabb egy hónapot követően készül el a felmondólevél, ezzel egyidejűleg megtörténik a hitelszerződés felmondása, s a pénzintézet 15 napot biztosít a késlekedőnek, hogy rendezze tartozását. Ha mindez sikertelen, a bank értékesíti a követelést.
A Földhitel és Jelzálogbank (FHB), amely a partner pénzintézetekkel együttvéve az idén eddig 250 milliárd forintnyi lakáshitelt nyújtott, egyedi megoldásokat keres a nem fizetők ügyének rendezésére. Ilyen az esetek egy-két ezrelékében fordult elő eddig - mondta Zádori János, az FHB pr- és marketingigazgatója. Tapasztalatai szerint ezekben az esetekben sem olyan magánszemélyekről volt szó, akik saját lakásgondjuk megoldására vettek fel kölcsönt, hanem inkább azokról, akik befektetési céllal vásároltak hitelből ingatlant. Az ügyfél ilyenkor kérhet haladékot; általában fél évet engedélyeznek számára. Megoldást jelenthet az adósnak, ha alacsonyabb törlesztési részletet kér, a bank ettől sem zárkózik el. Ha valamennyi megegyezési kísérlet eredménytelen marad, akkor kerülhet szóba a lakás értékesítése. Ebben az esetben is felajánlják az ügyfélnek, hogy ő keressen vevőt az ingatlanra.
A jövőben sem számít az adósok számának megugrására Zádori János. Az FHB-nál átlagosnak tekinthető 4-5 milliós, 15 évre felvett hitelek esetében nem is várható érdemi változás, hiszen ezek az ügyfelek eddig is jóval kevesebb adót igényeltek vissza a maximálisnál. Számukra az adókedvezmény csökkenése tehát nem oszt, nem szoroz. Csak az ennél nagyobb összeget felvevők járnak roszszabbul, de nekik sem nőnek a havi terheik, csak utólag, az adóelszámolásnál kapnak kézhez kevesebbet. A tapasztalatok szerint megfontoltan vágnak bele hitelfelvételbe a családok, nem életszerű, hogy a várható szigorítások felborítanák az érintettek egzisztenciáját - vélekedik az igazgató.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.