Bár hivatalosan csak 2004. május 1-jétől támaszkodhatnak a csatlakozó országok az EU felzárkóztatási alapjaira, a tagállamok késznek mutatkoztak arra, hogy a kohéziós politikai projektek költségeit már 2004. január 1-jétől - visszamenőleges hatállyal - megtérítsék. Az időnyerést célzó gesztus növelheti annak esélyét, hogy a leginkább megérlelt projektek az év második felében tényleges pénzlehívási helyzetbe jussanak.
Garanciaként decemberben az Európai Bizottság és a magyar kormány közötti levélváltás ad majd zöld jelzést a hazai programok beindítására. Átnézve a magyar fejlesztési politika tartalmi, jogszabályi és intézményi alkotóelemeit, Brüsszel mindent rendben lévőnek talált, és kész a tagság bekövetkeztének pillanatától 2004. januárig visszamenőlegesen is érvényesnek tekinteni a megkezdett programokat.
E folyamat legutolsó lépései zajlanak ezekben a hetekben mind a jogalkotás, mind az intézményépítés oldaláról. Hétfőn délután Brüsszelben Michel Barnier, az Európai Bizottság kohéziós politikáért felelős tagja a mostanra kialakult helyzetet tekintette át a tíz csatlakozó ország illetékes vezetőivel, köztük Juhász Endre európai ügyekért felelős tárca nélküli miniszterrel.
Magyar részről folyamatban van a közösségi támogatások felhasználásához koncepcionális alapot jelentő nemzeti fejlesztési terv, illetve az ezt kibontó öt operatív program kiegészítő dokumentumainak kidolgozása. Juhász Endre szerint meghatározó fejlemény, hogy sor került a források egy kézbe - a MeH illetékes hatóságaihoz - történő koncentrálására. Ezzel a politika finanszírozása biztosított - mutatott rá, jelezve azt is, hogy betervezték a szükséges magyarországi társfinanszírozási hányadot. Az intézményi háttér kapcsán zajlik az irányító hatóságok nemzeti akkreditálása, amit követ majd a közreműködő szervezetek intézményesítése - ennek a folyamatnak elvben november 15-ig kellene lezárulnia.
Az említett decemberi levélváltás után már egyedül a támogatásra alkalmas elegendő projekt megszületése jelentheti az érdemi mércét - és az esetleges szűk keresztmetszetet - a közösségi pénzek megfelelő mértékű igénybevételéhez. Bizonyos előkészületek már itt is történtek: így a magyar kormány az unióval közösen 27 millió eurós projekt-előkészítő alapot hozott létre, ettől remélik mintegy 600 "első körös" komplett pályázati csomag mielőbbi kialakítását, utat nyitva ahhoz, hogy januárban kellő számú projekttel kezdhessék a végrehajtást.
A koppenhágai megállapodás értelmében 2004-2006 között Magyarország számára 1,995 milliárd eurót "pántlikáztak" meg a strukturális alapokból, 1,123 milliárd eurót pedig a közlekedési és környezetvédelmi beruházást támogató kohéziós alapokból. E pénzekhez más nem juthat, igénybevételüknek kötött feltétele az EU-konform projektek, illetve a forrásokat kezelni tudó intézményi háttér megléte.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.