BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Szűkös igazságügyi büdzsé

Az igazságügyi tárca jövő évi költségvetési támogatási előirányzata 47,383 milliárd forint, 13 százalékkal több, mint az idén - ismertette Bárándy Péter miniszter rendkívüli kormányszóvivői tájékoztatóján. A növekedésből kell fedezni - a köztisztviselői törvény módosítására figyelemmel - az igazságügyi alkalmazottak illetményemeléséből, a helyi rendvédelmi szervek illetménykiegészítéséből, a nyelvpótlék, valamint a bírói illetményalap emeléséből adódó többletkiadásokat. Ebből jut pénz a fegyveres erők hivatásos állományának ötszázalékos béremelésére. Szükséges forrásokat biztosítani az uniós jogharmonizáció követelte feladatokra csakúgy, mint a börtönkörülmények javítására és a százfős létszámfejlesztést igénylő, országos pártfogó felügyelői hálózat kiépítésére.

Az igazságügyi reform keretében megvalósítandó új teendők közül a miniszter kiemelte a társadalmi bűnmegelőzési program megkezdését. Ugyancsak fontosak a "nép ügyvédjeként" ismertté vált állami jogi segítségnyújtáshoz kapcsolódó feladatok - mondta Bárándy Péter. A rászorultak peren kívüli jogi szolgáltatásokban részesülnek. A tanácsadás, beadványszerkesztés költségeit az állam megelőlegezi, adott esetben akár át is vállalja: kifejezetten erre a célra alakítják ki a budapesti és a megyei jogi segítségnyújtó irodákat.

A bíróság és az ügyészség első ízben terjeszti önállóan a parlament elé költségvetési terveit. A tegnapi tájékoztatón azonban elhangzott: a bírósági fejezet kormány által javasolt támogatása 64,596 milliárd forint, amely ugyan 34 százalékkal magasabb az idei előirányzatnál, de mintegy 6 milliárddal kevesebb az Országos Igazságszolgáltatási Tanács (OIT) által tervezett öszszegnél. Ebből emelnék a bírói illetményeket, fejlesztenék a bírósági informatikát, és hozzálátnának a Pest Megyei Bíróság rekonstrukciójához.

Az ügyészségi tervek 1,7 milliárd forinttal haladják meg a kormányzat által javasolt 27,318 milliárd forintos előirányzatot. A többletet az ügyészek - akárcsak a bíróságoknál - illetményemelésre, informatikára és épületfelújításokra szánják.

Lomnici Zoltán, a Legfelsőbb Bíróság és az Országos Igazságszolgáltatási Tanács elnöke a Világgazdaság megkeresésére elmondta: amennyiben az egymilliárd forintos informatikai fejlesztés elmarad, a magyar bírói kar nem lesz képes a közösségi jog alkalmazására. Lomnici fontosnak tartaná a bírói életpályamodell beindítását, illetve az ahhoz szükséges források biztosítását is.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.