Az elemzők hitelt adnak a jegybanki előrejelzésnek, hogy átmeneti lesz az infláció jövő évi emelkedése - áll a Reuters októberi felmérésének eredményei között. Az áfakulcs emelésének egyszeri árszínvonal-emelő hatása "elméletileg" 2005 elején távozik a 12 havi árindexből, kérdéses azonban, hogy az inflációs várakozásokba mennyi épül be. A megkérdezett szakértők úgy vélték, nem sok, hiszen konszenzusos előrejelzésük szerint 2005 végére a jövő évi megugrás után 3,6 százalékra süllyed az inflációs ráta. Járai Zsigmond az adatra reagálva azt mondta, örülne, ha ez megvalósulna, de a 2005-ös inflációs célról nem kívánt nyilatkozni. (A jegybankelnök a következő hetekre ígérte a kormánnyal közös cél meghirdetését.)
Az elemzők szerint a forint és az állampapírok a hét eleji zuhanás után az év végére lassan visszaerősödnek. Korábbi - a pénzpiacok megnyugvásában való bizalom jeleként is értelmezhető - kamatcsökkentési várakozásaikat azonban lassan feladták a megkérdezettek, hiszen már nem számítanak arra, hogy a jegybank az idén mérsékelné a kéthetes betétje után fizetett 9,5 százalékos kamatot.
Az elemzők továbbra is a tervezettnél nagyobb államháztartási hiányt jósolnak, és felfelé módosították előrejelzéseiket a folyó fizetési mérleg deficitjére is. Különösen a 2004-es folyó hiányra adott prognózisok ugrottak meg látványosan, ami az elmúlt hetek makrogazdasági adatai után nem meglepő: azok azt sugallják, hogy a lakossági kereslet (lassan mérséklődő) importnövelő hatása mellé felzárkózik a vállalati szektor importkereslete is.
A piaci elemzők úgy vélik, hazánk a kormány szándékainak megfelelően be tud lépni 2004-ben az eurózóna előszobájának tekintett ERM-II. árfolyamrendszerbe, de tulajdonképpen teljes az egyértés abban, hogy 2008-ról 2009-re csúszik a közös európai pénz bevezetése. (VG)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.