Országos közszolgálati sztrájkbizottság megalakulását jelentette be kedden a testület szóvivője, mert úgy vélik, az érdekegyeztetés intézményes keretei már kimerültek, és nem kaptak garanciát a reálkeresetek szinten tartására.
A szakszervezetek "megalakították az országos közszolgálati sztrájkbizottságot, és erről (...) értesítették a miniszterelnököt" - mondta Szabó Endre szóvivő, koordinátor. Tájékoztatása szerint a testület tevékenységében négy konföderáció - a Szakszervezetek Együttműködési Fóruma, az Értelmiségi Szakszervezeti Tömörülés, a Liga Szakszervezetek és az MSZOSZ Közszféra Részszövetsége - 23 szervezete vesz részt.
"A cél az, hogy egyeztető tárgyalásokat folytassunk a közszféra jövő évi béreiről. (...) Arra hívjuk fel a kormányt, hogy tanúsítson kompromisszumkészséget és partnerséget, mert ez a feltétele annak, hogy valóban egy, mindkét fél számára elfogadható (...) egyezség szülessen" - fogalmazott.
A megszakadt tárgyalásokról szólva közölte: a kormányoldal utolsó ajánlata 6 százalék volt a béremelésre.
"Mi erről készek lettünk volna tárgyalni azzal a feltétellel, (...) hogy ezt a 6 százalékot a kormány közszféra illetményrendszereiben garantálja. Itt akadtak meg a tárgyalások, mert ezt a kormány nem vállalta fel"- mondta.
Közölte, sztrájkra abban az esetben kerülhet sor, ha az egyeztető tárgyalások végképp zsákutcába jutnának, ekkor tesz a bizottság lépéseket egy figyelmeztető jellegű munkabeszüntetés előkészítésére. A sztrájkban a többi közt a pedagógusok, valamint a szociális és az egészségügyi területen dolgozók vennének részt.
A testület szóvivője reményét fejezte ki, hogy az egyeztető tárgyalások a kormánnyal néhány napon belül megkezdődhetnek. Elmondta azt is, hogy sztrájkbizottság felhívással fordul a kormánykoalíció és az ellenzék képviselőihez is, hogy a jövő évi költségvetés elfogadása során tanúsítsanak figyelmet a közintézmények működésére és a humán közszolgáltatások feltételeinek biztosítására.
A dokumentum írói emlékeztettek arra, hogy az Országos Közszolgálati Érdekegyeztető Tanács november 18-i, második ülésén nem született megállapodás a közszféra jövő évi béreiről.
Ismertetésük szerint "a szakszervezetek nagyfokú kompromisszumkészséget tanúsítottak azzal, hogy készek lettek volna elmozdulni az eredetileg javasolt tízszázalékos béremelési igényükről és a kormány által javasolt 6 százalékos bérnövekedésről tárgyalni azzal a feltétellel, hogy ez a bérnövekedés épüljön be a közszféra illetmény-rendszereibe, s ennek pénzügyi fedezetét a központi költségvetés, illetve a társadalombiztosítási alap célzott módon biztosítsa".
Álláspontjuk szerint a kormány nem tett érdemleges ellenjavaslatot, mindössze az önkormányzatoknak juttatandó többletforrási szándékot hangsúlyozta, a béremelésre vonatkozó mindenfajta garanciavállalás nélkül.
"Nem hangzott el javaslat a közalkalmazottak béreire, illetve a köztisztviselők, valamint a fegyveres és rendvédelmi szféra illetményalapjának növelésére vonatkozóan sem. Nem történt kormányzati kezdeményezés a tárgyalások folytatására sem" - áll a közleményben.
Úgy látják: a kialakult helyzet súlyos csalódást váltott ki a szakszervezetek, a közszolgálat munkavállalói körében.
A sztrájkbizottság elfogadhatatlannak tartja, hogy a jövő évi - csak a reálkereset szinten tartását jelentő - béremelésre se történjen garanciavállalás a közalkalmazottak, a köztisztviselők és a szolgálati viszonyban állók részére. (MTI)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.