Több hónapja nem jutnak az extra minőségű tej felvásárlásához nyújtott, 5,20 forintos literenkénti minőségi támogatáshoz a termelők, mert nincs pénz az FVM kifizetésekre szolgáló számláján - értesült a Világgazdaság. Istvánfalvi Miklós, az ágazati szereplőket tömörítő Tej Terméktanács (TT) elnökhelyettese elmondta: az agrártárca augusztus óta tartozik a gazdálkodóknak. Mivel az APEH az értékesített tej utáni igényléseket nem tudta teljesíteni, mostanáig öszszesen 3 milliárd forintnyi dotáció ragadt benn - tette hozzá.
Istvánfalvi szerint a minisztérium máig nem tett eleget nyári vállalásának sem, amellyel 2 milliárd forint hozzájárulást ígért a TT-nek a hazai tejpiaci egyensúly megteremtéséhez. Így az ágazatnak ma már legalább 5 milliárd forinttal adós. A tárca az ügyben nem nyilatkozott lapunknak. Értesüléseink szerint a közelmúltban a piaci szereplőkkel azt közölte, hogy a pénzügyi gondokat november végéig, vagyis legkésőbb e héten megoldja.
Szakértők a támogatáshiány miatt kétségesnek tartják azt is, lesz-e a minisztériumnak elegendő forrása arra, hogy végrehajtsa a napokban hivatalosan is bejelentett, 20 millió liter tejnek megfelelő intervenciós állami árufelvásárlást (VG, 2003. október 28.). E beavatkozásra azért van szükség, mert az FVM az év elején 200 millió liternyi idei tejtöbblet kezelését ígérte, de a korábbi intézkedések csak részeredményeket hoztak. Istvánfalvi elmondta: az FVM az intervenciós rendelet megjelentetését legkésőbb november 10-re vállalta, vagyis a jogszabálynak már több mint két hete meg kellett volna születnie. Ágazati számítások szerint a tárcának literenként legalább 60 forintot kell fordítania az akcióra, így az előreláthatólag 1,2 milliárd forint körüli kiadással járhat.
Ha a minisztérium nem tud többletforrásokat szerezni, a jogos támogatási igényeket a jövő évi büdzséjéből kell kielégítenie, ami dotációs mozgásterét szűkítheti. A tejszektornak további 1,1 milliárddal is adós, de ezt várhatóan pluszpénzek nélkül is előteremtheti. Bevételei képződnek ugyanis az év elején felvásárolt, 40 millió liternyi tejtermelői kvóta már folyamatban lévő eladásából, és hozzájárult 20 millió liter eddig felosztatlan ágazati kvóta értékesítéséhez is. Az 1,1 milliárdos összeg szintén a piaci egyensúly helyreállításához (az idei felesleg exportjának veszteségtérítéséhez) kellene.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.