A 2007-es csatlakozási dátum rendkívül ambiciózusnak tűnik - idézi a Reuters Daniel Daianu volt pénzügyminisztert, aki szerint Románia ma "bizonytalanul működő piacgazdaságnak" tekinthető. Hasonlóan kétségesnek tartják az előirányzott menetrend betartását a hírügynökségnek nyilatkozó nyugati elemzők. Bolgár kormánykörökben szintén aggodalmuknak adtak hangot Románia esetleges leszakadásával kapcsolatban, mivel attól tartanak, hogy ez mindkét ország belépését késleltethetné, jóllehet Szófia már két éve kiérdemelte a működő piacgazdaság státust, és a csatlakozási tárgyalásokon is előbbre tart. Bukarest eddig 20 fejezetet zárt le a 30-ból, ami lényegesen rosszabb eredmény Szófia 26 fejezetes teljesítményénél. Megfigyelők emlékeztetnek arra, hogy ha a két ország belépése 2008-ra vagy 2009-re tolódna, akkor Horvátországgal együtt válhatnának az EU tagjaivá.
Brüsszel azonban igyekszik megnyugtatni Szófiát. Romano Prodi, az Európai Bizottság elnöke az országjelentések bemutatása kapcsán tartott európai parlamenti beszédében világossá tette: a két ország teljesítményét külön-külön fogják elbírálni. Hasonlóan nyilatkozott Günter Verheugen bővítési biztos is, aki azonban sietett hozzátenni, hogy egyelőre nem látnak okot a két balkáni ország szétválasztására, és mindkettőjük esetében reálisnak tartják a 2007-es belépési dátumot.
Ebbe a megjegyzésbe kapaszkodott Adrian Nastase román miniszterelnök is, aki az országjelentést értékelve hangsúlyozta, hogy Bukarest tisztában van a tárgyalások jövő évi lezárásához és a 2007-es csatlakozáshoz szükséges gazdasági reformok súlyával. Román illetékesek azonban elismerik, hogy mostantól a korábbinál nehezebb fordulók következnek a csatlakozási tárgyalásokon, hiszen a mezőgazdasági vagy az energetikai fejezet csak ezután kerül terítékre.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.