Minden jogalapot nélkülöző politikai döntés - jelentette ki Pedro Solbes, az Európai Unió bizottságának pénzügyi biztosa a 15 pénzügyminiszter tegnap hajnalban hozott határozatáról, amelynek értelmében Francia- és Németország mentesül a költségvetési hiány túllépése miatt kilátásba helyezett fegyelmi intézkedésektől.
A tizenötök pénzügyminiszterei ezzel az euró-tizenkettek hétfői kompromisszumát hagyták jóvá a bizottság, valamint Hollandia, Spanyol-, Finnország és Ausztria tiltakozását figyelmen kívül hagyva. A határozat értelmében Németország esetében megelégednek a bejelentett 13 milliárd eurós költségvetési hiánycsökkentéssel a szükséges 17 milliárd helyett, Franciaország pedig engedélyt kapott arra, hogy a jövő évi hiányt az elvárható hatmilliárd euró helyett csak egymilliárddal csökkentse. Százalékban kifejezve Berlinnek 2004-ben a GDP 0,6, 2005-ben 0,5 százalékával kell csökkentenie költségvetését; Párizs számára a megfelelő adatok 0,77, illetve 0,6 százalékot érnek. Az euró bevezetésekor - egyébként konzervatív német követelésre - elfogadott stabilitási és növekedési paktum egyik előírása szerint az államháztartási hiány nem haladhatja meg az adott év GDP-jének három százalékát (a halmozott államadósság pedig a GDP 60 százalékát). A két ország elvben 2005-ben térne vissza a háromszázalékos hiányküszöbhöz, de egy német kérésre beiktatott klauzula szerint erre nem kell sort keríteni akkor, ha a gazdasági növekedés váratlanul gyenge lesz. Hans Eichel német pénzügyminiszter "értelmes döntésről" beszélt, míg francia kollégája, Francis Mer szerint a határozat a legjobb eszköz arra, hogy a paktumot is fenntartsák, s a gazdasági helyzet követelményeinek is megfeleljenek.
A Reuters által idézett közgazdászok szerint az engedékenység rövid távon nem lesz kedvezőtlen hatással az euróra, de hosszú távon igen ártalmasnak bizonyulhat. Mások viszont helyesnek látják a tizenötök döntését, mert a fokozott takarékossági igények teljesítése közben - mint mondják - "agyonspórolódnék" maga a konjunktúra is.
Pedro Solbes szerint a deficitszabály befagyasztásával egyenértékű alku aláássa a stabilitási paktumot: "a rendszer működésének kritikus pontját értük ezzel el" - mondta. A pénzügyminiszterek figyelmen kívül hagyták a paktum betűjében és szellemében foglalt előírásokat, ráadásul meg sem indokolták kellőképpen a döntésüket. Solbes szerint a bizottságnak fenn kell tartania magának a jogot a következmények ellenőrzésére.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.