BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Röviden

WTO-fenyegetés az Egyesült Államoknak

A Világkereskedelmi Szervezet akár már a jövő hétfőn hiva-talosan illegálissá nyilváníthatja az Egyesült Államok kormánya által tavaly márciusban az acélimportra bevezetett pótvámokat. Ilyen értelmű határozattal a szervezet lerövidíthetné azt az időt, amíg Washingtonnak el kell törölnie a pótvámokat, mielőtt az EU szankciókat alkalmazna az amerikai exporttermékek széles körére. (Bloomberg)



Talpraáll az iraki olajtermelés

Irak napi olajtermelése elérte a 2,2 millió barrelt. Ennek kap-csán az állami olajkereskedelmi szervezet vezetője azt reméli, hogy a teljesítmény jövő márciusban meghaladja a háború előtti, napi 2,8 milliós szintet. A kivitel szintén emelkedik, és az előrejelzés szerint márciusban eléri a napi 2-2,1 millió barreles mennyiséget. A termelés 2005 végére meghaladja a 4 millió barrelt. A felfutás főleg az ország déli körzeteire esik, ahol ritkábbak az energiaipari létesítmények elleni támadások. Az iraki - és mellesleg az orosz - kibocsátás növekedését látva az olajexportáló országok szervezete a kitermelés visszafogását mérlegeli. (BBC)



Bulgáriát dicséri a valutaalap

A bolgár kormány el tudta fogadtatni az IMF-fel, hogy az eredetileg 0,5 százalékra tervezett - GDP-arányos - költségvetési hiány 0,7 százalék lehessen. Az egyezséget a futó, 300 millió dolláros hitelmegállapodásról szóló, utolsó egyeztetésén kötötték meg. A valutaalap delegációvezetője a tárgyalás után méltatta a bolgár makrogazdasági teljesítményt, benne az elért 5 százalékos és tovább gyorsuló növekedést, a munkanélküliség visszaszorítását, a magánszektor növekvő hitelfelvételeit. (BTA)



Amerikai "hadüzenet" a kínai tévéknek

A Kínával szemben egy héttel ezelőtt bejelentett textilbeviteli korlátozások után az amerikai kormány most az ázsiai államból érkező televízió-szállítmányokat is kiegyenlítő vámmal kívánja sújtani. A Washington által megfogalmazott vádak szerint a készülékeket a tisztességesnek tekinthető költségszint alatti árakon kínálják az Egyesült Államokban. A szankciónak leginkább kitett TCL-cég szerint az intézkedéseknek csak korlátozott hatásuk lesz, ha pedig súlyosabb büntetést szabnának ki, akkor a térség valamely más országába telepítik a termelést, és onnan exportálnak az USA-ba. (BBC)

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.