BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Internetelérés a szállodaszobából

Új szolgáltatással bővül a Novotel Budapest Congress szálloda kínálata: a vendégek nagysebességű internetelérést kapnak, közvetlenül a szobájukba.



A megoldás technikai különlegessége abban rejlik, hogy nem adatkábelen, hanem a meglévő telefonkábelen nyújtanak internet-hozzáférést. Az ehhez szükséges technológiai hátteret, a Cisco LRE (Long Reach Ethernet) megoldása nyújtja, mely nem igényli a megszokott UTP kábelezést, és nagyobb távolságon is képes működni. Az alkalmazott megoldás kialakításában a MINOR Rendszerház mérnökei nyújtanak segítséget.



A megoldás háttere

A vendégek részéről egyre nagyobb igény jelentkezett, hogy a szobákból tudjanak nagy sávszélességen internetezni. Erre többféle lehetőség kínálkozik: vezetékes és vezeték nélküli megoldás -- kezdte a projekt hátterének bemutatását Szilágyi Attila, az ACCOR Pannónia szállodalánc informatikai igazgatója. A Pannonia stratégiája, hogy elsősorban a közösségi terekben (étterem, lobby, bár) legyen vezeték nélküli elérés, a szobákban pedig nagysebességű, vezetékes internet-hozzáférést alakítanak ki. Ennek az a magyarázata, hogy egyelőre kevés vendégnek van a gépében vezeték nélküli interneteléréshez való kártyája.

A 80-as években épült vasbeton szállodában a falakban internetezésre alkalmas kábel nincs, csak telefonhálózat, szobánként két csatlakozóval. Ilyen adottságok mellett a sokféle megvizsgált technológia közül kettő jöhetett szóba: az egyik az egész szálloda bekábelezése, a másik, hogy a kihasználatlan telefonvonalat veszik igénybe. Az első megoldást elvetették, mivel a vasbeton épület falaiba a vezetékek elhelyezése esztétikusan nem megoldható, illetve olyan nagy zajjal járt volna, ami zavarná a szálloda vendégeit -- adott magyarázatot Szilágyi Attila. Így maradt a szobákban meglévő, a telefonközpontba be nem kötött telefoncsatlakozókra épülő javaslat: ez a Cisco LRE technológiáján alapul, s működik a rézkábeleken.



Közös múlt

A projekt megvalósítására a MINOR Rendszerházat kérte fel a Pannónia Hotels. Mivel már öt éve kapcsolatban áll a két cég, s a MINOR szakemberei mindig tökéletesen megoldották a kitűzött feladatokat, ezért egyértelmű volt, hogy tőlük kérnek segítséget a projekt megvalósítására. Eleinte kisebb eszközök és Mirosoft-szoftverek szállításra kérték fel a Rendszerházat, aztán egyre nagyobb közös projektekbe fogtak. A Hotellánc nemrég nyitott meg egy új szállodát, a Novotel Budapest Centrumot, illetve felújították az Ibis Emkét. Mindkét nagy projekt során a MINOR Rendszerházzal együtt alakítottuk ki, illetve cseréltük le az informatikai hátteret -- tette hozzá Szilágyi Attila.



A projekt lépései

A Novotel szálloda internetelérésének kialakítása több lépésben történik. Jövő év elejére -- januárra -- tervezik a hálózat kiépítését, de az előkészítő munkákat még ez évben elvégzik. Ennek keretében a nem használt telefonvégpontokat patch panelekre rendeztük ki, beazonosítottuk melyik végpont, melyik szobához tartozik -- számolt be a projekt állásásáról a szállodalánc informatikai igazgatója. Az eszközök beszerzésére már felkértük a MINOR Rendszerházat, s amint azok megérkeznek, elkezdődhet a hálózatépítés.

A kialakítandó internetes szobákkal kapcsolatban a szállodavezetés koncepciója az, hogy nem kívánják mérni a használati időt, mivel azt nehéz lenne követni, és túl sok adminisztrációval is járna. A szolgáltatás tehát fix összegű, nem függ a forgalomtól -- a szoba árába építik be az internetezés lehetőségének költségét.

Január végére szeretnének eljutni oda, hogy minden eszközt beszereljenek és összekössenek a patch panellel. A MINOR az eszközök beszerzésén túl vállalta a testre szabást, a konfigurálást, installálást, a CPE-k beállítását és a szükséges oktatást is.

Fontos követelmény volt még a könnyű menedzselhetőség. S hogy mit jelent ez? Ha egy vendég nem kéri az internetet, akkor ne is tudja azt használni; a szobában lévő csatlakozó "lekapcsolható" legyen. Ha viszont a vendég internetes szobát kér, akkor addigra, mire felér a bejelentkezést követően a szobájába, azonnal használhassa azt. Ennek az a módja - tudtuk meg Szilágyi Attilától --, hogy a portás egy felhasználóbarát felületen engedélyezi az internetezést az adott szobában.

Erre a problémára is adott megoldást a MINOR: ezek a Cisco-kapcsolók ugyanis lehet adminisztrálhatók, menedzselhetők. A switch egyes portjainak "meg lehet mondani", hogy engedélyezik-e a működését. Mivel több kapcsolóról van szó, ez nem is olyan egyszerű feladat: a megfelelő switch adott szobához tartozó portját kell bekapcsolni. A MINOR Rendszerház szakemberei fejlesztenek egy szoftvert, ami kényelmes kezelői felületre hozza ki ezt a feladatot. Bejelentkezéskor a portás beírja a szoba számát, amire az adott telefonvonal aktívvá válik; kijelentkezéskor ugyanígy letiltja.

A szoftver fejlesztése már elkezdődött, de valószínűleg annak elkészülte előtt beköltözhetnek az első vendégek az internetes szobákba, amelyekből egyelőre 80 lesz a Novotelben.



Jövő évi tervek

A projekt sikeresen indult, így a közös munka a MINOR-ral folytatódhat jövőre is. A szállodaláncban még vannak a Novotellel azonos adottságú, a 80-as években vasbeton technológiával épült hotelek, ahol szintén ezt a nagy sávszélességű, rézvezetékes megoldást szeretnék alkalmazni.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.