Kórház-konszolidációs számvetés készült
Tegnap megkezdődött annak a harminc kórháznak az elszámoltatása, amely adóssága rendezésére egy éve 2,8 milliárd forint konszolidációs hitelt kapott a szaktárcától. A program sikerességét igazolja, hogy a benne részt vevők többségének megszűnt, vagy radikálisan csökkent a lejárt szállítói tartozása - tájékoztatott Tóth Judit.
A minisztérium szóvivője elmondta, hogy azon kórházak vehettek részt az adósságkönnyítési programban, amelyek tulajdonosa 20 százalékos önrészt vállalt, s tudomásul vette a szigorú gazdálkodási feltételek bevezetését.
Egy év elteltével 16 intézmény maradéktalanul rendezte adósságát, s tegnap kérte a tavaly decemberben megkötött támogatási szerződés módosítását. Nekik nem kell visszafizetni a dotáció összegét. A nem visszterhessé módosított 1,1 milliárd forint felhasználására javaslatot tettek a szaktárcának. Azon intézmények, amelyekben késve indultak el a programok, de már láthatók az eredmények, jövő május végéig haladékot kapnak. Azok azonban, ahol még nem kezdődtek el a programok, a visszafizetés megkezdésére ugyancsak jövő május végéig kaptak haladékot azzal a feltétellel, hogy az új szerződésben kötelezzék a kórháztulajdonosokat a támogatás egyöszszegű visszafizetésére. Ez utóbbi két csoportba tartozók helyzetét 2004. május 31-ét követően a juttatás felhasználását ellenőrző bizottság megvizsgálja. (VG)


