BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Pontosították a lakásrendelet hatálybalépésének időpontját

A lakástámogatási rendszer változásának nincs visszamenőleges hatálya, a már megkötött szerződésekre a korábban rögzített szerződési feltételek, kamatplafonok vonatkoznak, függetlenül attól, hogy fix, vagy változó kamatperiódust választott-e az ügyfél - erősítette meg Gál J. Zoltán kormányszóvivő szerdán a kormányülést követő sajtótájékoztatón.

Az új lakástámogatási rendszer a kihirdetését követő tizedik napon, azaz december 22-én lép életbe. A december 12-ig megkötött és ügyvéd által ellenjegyzett adásvételi szerződéseknél, ha ezeket december 22-ig a bank befogadja, még a korábbi feltételek mellett köthetnek szerződést az ügyféllel.

A kormányszóvivő hangsúlyozta: a lakástámogatási rendszerben a kormány érvényesítette a jegybanki kamatemelés következményeit és igazságosabbá tette a teherviselést az adófizetők és a hiteligénylők között.

Emlékeztetett rá, hogy a kormány júniusban alakította át a lakástámogatási rendszert, amikor a jegybanki alapkamat még hat százalékponttal alacsonyabb volt a mostaninál.

Szavai szerint ezt a változást nem lehetett figyelmen kívül hagyni, így a kamatemelés terhén fele-fele arányban osztoznak az adófizetők, illetve lakáshitelt igénylők.

Gál J. Zoltán elmondta, hogy a lakáshitel-állomány az idén várhatóan 700 milliárd forinttal bővül, és eléri az 1500 milliárd forintot. Változatlan feltételek mellett jövőre további 500 milliárd forinttal emelkedne. Hozzátette, hogy a kamatemelést követően a lakástámogatás irreálisan kedvezővé tette a lakásvásárlást és irreálisan megnövelte a költségvetés terheit.

Az idén a költségvetés 80 milliárd forint kiadással számol a lakáshitelek támogatásával összefüggésben, ami jövőre változatlan feltételek mellett a duplájára is emelkedhetett volna.

Gál J. Zoltán hangsúlyozta, hogy a kormány a megtakarítások ösztönzése és a költségvetési kiadások csökkentése miatt döntött a rugalmasabb támogatási rendszer mellett.

Példaként említette, hogy jelenleg nyolc százalékos állampapír-hozamot alapul véve az állami támogatás új lakás vásárlása esetén 4,8 százalék, használt lakás esetén pedig 3,2 százalék.

Az ügyfélkamat így új lakás vásárlásánál 8 százalékra, a használtnál pedig 9,6 százalékra változik.

A kormányszóvivő hangsúlyozta, hogy a kamatszint csökkenésével a jövőben az ügyfelek terhei is csökkenhetnek. A változás a kormány szándéka szerint inkább az új lakások építését szolgálja, míg a használt lakások iránti kereslet várhatóan mérséklődik.

Így jövőre a hitelállomány növekedése várhatóan 150 milliárd forint lesz, a költségvetés terhe jövőre 10 milliárd forinttal, 2005-ben pedig ennél jelentősebb mértékben csökken. (MTI)

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.