A listán szereplő 472 vállalat többségét kárpótlási jegyekért bocsátják áruba. Jellemzően kisebbségi tulajdonrészekről van szó, mindössze 29 cég esetében haladja meg a még állami kézben lévő hányad az 50 százalékot.
A kárpótlási jegyeket az 1990-es években bocsátotta ki a bolgár kormány, olyan esetekre, amikor nem lehetett természetben kárpótolni a kommunista rendszer által egykor kisemmizett állampolgárokat vagy azok örököseit. Az, hogy a kárpótlási jegyeket egyre nagyobb arányban igyekeznek bevonni a magánosításba, a befektetői érdeklődés gyengeségével függ össze. A most tőzsdére vitt társaságok többségét korábban már megpróbálta nyilvános pályázat útján értékesíteni a privatizációs ügynökség - emlékeztet a BBC. Szófia 1281 cégtől kíván teljes mértékben megszabadulni az idei év végéig.
A tőzsdei privatizáció keretében nemrég az ország első számú nyomda- és kiadóvállalata, a Rodina utolsó, 5,74 százalékos pakettje is magánkézbe került. A most meghirdetett több száz társaságon kívül a későbbiekben további vállalatok kerülnek majd tőzsdére: ilyen például a Balgarska Zahar cukorgyár 14,28 százaléka, illetve - vele egy csomagban - kilenc különböző profilú termelő cég egyenként néhány százalékos része. Ezeknél nemrég kötötték meg a privatizációs közvetítésre vonatkozó szerződést a Brokers Grouppal, és ezután 60 nappal indulhat a tőzsdei jegyzés. Arról viszont egyelőre nincs döntés, hogy a Bobov Dol hőerőművet nyilvános pályázat útján, vagy a tőzsdén keresztül értékesítik majd. Az érintett tárcák és érdekképviseletek január elején terjesztik javaslatukat a kabinet és a parlament elé.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.