BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Középpontban a költségvetés

Főként az államháztartás kiadási oldalának középtávú reformjának megkezdését sürgeti az OECD országjelentése. A jelentés szorgalmazza az állami alkalmazottak lészám-csökkentését, a nyugdíjreform továbbvitelét.

A gyors gazdasági növekedés fenntartása érdekében a makrogazdasági politikának a fenntartható államháztartásra és az infláció visszafogására kell törekednie - írja legfrissebb, sorrendben hetedik éves országjelentésében az OECD (Gazdasági Együttműködés és Fejlesztés Szervezete). A költségvetés konszolidációjának a kiadások csökkentésén kell alapulnia, melyhez strukturális reformok és középtávú stratégia szükséges. A szervezet szakértői úgy ítélik meg, hogy az előkészületek és a megvalósítás terén elmaradás mutatkozik, ezért ahhoz, hogy 2005-ben megkezdődhessen az érdemi kiadáscsökkentés, már ma meg kell kezdeni a munkát. Ehhez a 2004. évi bevételnövekedéssel sikerült időt nyerni, de ezt olyan intézkedések meghozására kell felhasználni, melyek elősegítik a kiadási oldal tartós csökkenését, mondta a jelentést ismertető tájékoztatón Val Koromzay, az OECD igazgatója.

Mivel a konszolidáció jótékonyan hatna az OECD által kulcsfontosságúnak nevezett inflációcsökkentésre, az euró bevezetéséhez szükséges kritériumok is teljesülnének, ami mérsékelné a kamat- és árfolyamkockázatokat.

A kiadások reformjába bele kell vonni az önkormányzatokat is, és növelni kell felelősségüket fiskális politikai céljainak megvalósításáért. Az OECD konkrét javaslatokat is tesz: a létszámcsökkentésnél nem a közigazgatás egészére kell összpontosítani, hanem a kevésbé fontos tevékenységek körére. A jelentés megjegyzi: az 50 százalékos illetményemelés kifejezetten azt a célt szolgálná, hogy kisebb, hatékonyabb állam alakuljon ki - ezt a célt kellene megvalósítani. El kellene törölni a 13. havi nyugdíj bevezetés alatt álló intézményét.

A szervezet további ajánlásokat fogalmazott meg a nyugdíjrendszer második, magánnyugdíjpénztár alapú pillérének erősítésére, hogy az állami nyugdíjrendszer fenntartható maradjon.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.