Miközben a külföldi működőtőke-áramlás a maga 653 milliárd dollárjával gyakorlatilag stagnált 2002-höz képest, a megelőző esztendőkhöz viszonyítva jelentős volt a visszaesés - derül ki az UNCTAD előzetes adataiból. Az ENSZ-szervezet szakértői szerint az idei év sokkal jobban alakul majd, köszönhetően a világgazdaság javuló teljesítményének, az erősödő befektetői bizalomnak, a javuló vállalati nyereségességnek, s a vállalat-összeolvadások és
-bekebelezések szaporodásának.
Egy év alatt közel triplájára nőtt az USA által befogadott FDI-összeg, az EU-tagországokba a megelőző évhez képest valamelyest kevesebb tőke érkezett, míg Kelet- és Közép-Európába valamivel több mint egy évvel korábban. A számok alapján nagy nyertes volt Írország (2002-ben 19, tavaly 41,7 milliárdot vonzott), Kínának pedig sikerült még tovább növelnie a 2002-es rekordösszegű tőkebevonást (a tavalyi előre jelzett 57 milliárd mintegy 4,5 milliárddal haladja meg a megelőző évit). Térségünkben romlott az EU-hoz csatlakozó nyolc ország relatív pozíciója: a régióba beáramló összes tőkének csak mintegy felét szerezték meg a korábbi kétharmad helyett. Ez erősíti azon nézeteket, hogy az unió bővítése földrajzilag elmozdulást eredményez a fejlettebb országok kárára. Az UNCTAD jelentése ugyan nem tér ki a magyar teljesítményre, ám azt minősítheti a Magyar Nemzeti Bank első tíz hónapra vonatkozó tényadata. A folyó fizetési mérleg szerint ugyanis tavaly január-októberben - tulajdonosi hitelek nélkül - 981 millió eurónyi FDI érkezett Magyarországra.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.