BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Veszélyes lehet a vízi erőmű a Dráván

A Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium (KvVM) bízik abban, hogy Horvátország eláll a Dráva horvátországi szakaszára tervezett vízi erőmű megépítésétől, mert a beruházás veszélyeztetné a folyó ökológiai állapotát a magyar oldalon is - közölte a szaktárca.

A KvVM közleményében emlékeztet arra, hogy Horvátország tavaly hivatalosan is kérelmezte az Európai Unióba történő felvételét. Az EU közösségi joga pedig szigorú normákkal szabályozza a tagállamok vízvédelmi, vízgazdálkodási és természetvédelmi kapcsolatait.

A nemzetközi jog - a meglévő egyezményektől függetlenül - elvi alapon is korlátozza az egyes államok jogát arra, hogy valamely természeti erőforrásukat - akár saját területükön - felhasználják, amennyiben az más államoknak az ésszerű és méltányos használathoz való jogát sérti vagy egyébként kárt okoz - áll a közleményben.

A közlemény szerint a minisztérium örömmel veszi tudomásul, hogy a tervezett beruházást ellenző álláspontját mind szélesebb körű társadalmi támogatás kíséri. A tárca hétfő délelőttig 400 levelet kapott, amelyben a magyar és külföldi feladók arra kérik Persányi Miklós minisztert, hogy emelje fel szavát a beruházás ellen. A minisztérium arra ösztönzi a tiltakozókat, hogy álláspontjukról közvetlenül a horvát felet is tájékoztassák.

A közleményben a tárca emlékeztet arra, hogy a hatályos kétoldalú egyezmények alapján Horvátország a Dráván csak Magyarország beleegyezésével építhet jogszerűen vízierőművet. Amennyiben a horvát fél erre tekintet nélkül engedélyezné a beruházást, Magyarország a határokat átlépő vízfolyások és a nemzetközi tavak védelméről és használatáról szóló Helsinki Egyezmény szerinti döntőbizottsághoz fordulhat. (MTI)

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.