BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Dicséret az IMF-től Ukrajnának

Új készenléti hitelről állapodott meg Ukrajna a Nemzetközi Valutaalappal, legnagyobb külföldi hitelezőjével. Kétévi szünet után ez a 605 millió dolláros, egy évre szóló hitelkeret lehetővé teszi az országnak, hogy 250 millió dollár kölcsönt kapjon a Világbanktól az idén, kiadási terveinek finanszírozásához. Ebből az alkalomból az IMF ügyvezető vezérigazgatója, Anna Krueger megállapította, hogy Ukrajna "jól megalapozott és tartós gazdasági javulásról tett tanúságot, és az 1998-99. évi pénzügyi válság után visszaszorította az inflációt". Az ország gazdasági kilátásai jók, de vannak sebezhető pontjai, "különösen költségvetési, pénzügyi és külkereskedelmi téren" - tette hozzá a Bloomberg szerint Anna Krueger.

Az ország államadóssága február végén 14,6 milliárd dollár volt az év eleji 14,5 milliárddal szemben. Ebből 8,5 milliárd volt a külföldi tartozás, és körülbelül 2,1 milliárd az állami garanciával fedezett. A Moody's Investor Service szerint Moldova után Ukrajna hosszú távú hitelminősítése a legkedvezőtlenebb Kelet-Európában.

Az IMF felszólította a kijevi kormányt, hogy 2004-ben a tervezett keretek között tartsa kiadásait, és javítsa az üzleti légkört a külföldi beruházások erősebb vonzása érdekében. Ukrajna, ahová a térség országai közül a legkevesebb külföldi beruházás irányult, most azt reméli, hogy az idén és jövőre 2,5 milliárd dollár külföldi beruházáshoz jut, ráadásként az eddigi 6,7 milliárdhoz, amennyi 1991, a függetlenség elnyerése óta beáramlott.

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.