A kedvezményre bármely, Romániában bejegyzett cég jogosult lesz, beleértve a külföldi vállalatok ottani fiókjait is - számolt be a kormány terveiről Adrian Nastase miniszterelnök. A cégek választhatják azonban a jelenleg érvényben lévő rendszert is, amely szerint az újra befektetett nyereség költségként számolható el. Mindkét lehetőséggel nem lehet élni; a kormány 2005 után megvizsgálja, hogy melyik kedvezmény a népszerűbb. Az intézkedést az öt éve folyamatos, tavaly 4,9 százalékos gazdasági növekedés fenntartásának kísérlete indokolja egy olyan környezetben, amelyben a szomszédos országok a romániainál alacsonyabb adókulcsokkal csalogatják a befektetőket. Bukarest 1999-ben 25 százalékra mérsékelte a korábban 38 százalékos vállalati nyereségadót, miközben Szlovákia például az idén egységes, 19 százalékos rátát vezetett be a vállalati nyereségre és a személyi jövedelemre. A román kormány az idei évre 5,5 százalékos GDP-bővüléssel számol.
A közvetlen külföldi beruházások mintegy kétharmadával bíró romániai befektetőket tömörítő szervezet nemrég szólította fel a kormányt a társasági- és a személyijövedelemadó-kulcsok csökkentésére. Az adók és járulékok az egyéni jövedelmek mintegy 60 százalékára rúgnak Romániában. A 23 százalékos, egységes jövedelemadó bevezetését Ion Iliescu államfő ellenkezése miatt októberben elhalasztották - emlékeztet a Bloomberg.
Románia a jelenlegi magas adókulcsok ellenére is előkelő helyen végzett az ENSZ kereskedelmi és fejlesztési szervezetének (UNCTAD) legfrissebb listáján, amely a befektetési szempontból legvonzóbb célországokat tartalmazza. A befektetési szakértők által felállított rangsor alapján Románia a közép- és kelet-európai térség harmadik számú befektetési célpontja Oroszországgal együtt, a megosztott első helyen végzett Cseh- és Lengyelország után.
Az UNCTAD listáját Kína vezeti India és az Egyesült Államok előtt. Térségünk éllovasai világviszonylatban az ötödik helyen állnak, őket pedig Mexikó, Malajzia, Nagy-Britannia, Szingapúr és Dél-Korea követi. A szakértők úgy vélik, hogy a várható működőtőke-beáramlás szempontjából az ázsiai-óceá-
niai térség tekinthet a legderűlátóbban a jövőbe. A megkérdezettek többsége szerint az idén és jövőre összességében javul a beruházási környezet, és a 2007-ig várhatóan felfutóban lévő világgazdaság erős versenyt teremt az országok között a külföldi befektetőkért.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.