Magyarországnak legitim a kormánya és a miniszterelnöke - ez az üzenet került a középpontba Medgyessy Péter és az MSZP-vezetés megbeszélését követően. A kormányfő és a párt játszmájának résztvevői tegnap időt nyertek, ám az még kérdéses, hogy az elkövetkező hónapokban ezt mire használják fel.
Gyurcsány Ferenc sportminiszter és Gál J. Zoltán kormányszóvivő - első körben ők lettek a kormányban és a pártban zajló küzdelmek áldozatai. A szóvivőt azonnali hatállyal mentette fel posztjáról Medgyessy, Gyurcsány szerepéről pedig azt mondta: "szíveskedjen" az olimpiai csapat szereplésének előkészítésével foglalkozni. Ez azt jelentheti: Gyurcsány vasárnap felajánlott lemondását a kormányfő elfogadta, ám döntését csak az augusztus végi kormányátalakítás keretében jelenti be. Információink szerint Gál J. Zoltán maga jelezte távozási szándékát, amelyet a kormányfő felmentéssel kontrázott meg.
Tény, hogy Gyurcsány és Gál korábban a miniszterelnök bizalmasának számított - személyes kampányában is szerepet játszottak -, ám az sem vitás: a szocialista pártban nem számítottak belső embereknek. Így a vezetés számára menesztésük nem jelent érvágást, vagyis a miniszterelnök az ő "kontójukra" jó eséllyel próbálhatott erőt demonstrálni.
Az elmúlt hónapokban a sportminiszter és a szóvivő is a stratégiai gondolkodást hiányolta a kormány politikájából és a jövő évi költségvetés előkészítéséből. Éppen ez az a pont, amelynek kapcsán egyfelől az MSZP-vezetés, másfelől a miniszterelnök és a pénzügyminiszter között is nézeteltérések merülnek fel. Az elmúlt hetekben "egyedül maradt" miniszterelnök azért keresett szövetségeseket, tett taktikai lépéseket, hogy megerősítse pozícióját. A fejlemények azt mutatják, egyelőre sikerrel járt. A konzultáció résztvevői szó szerint felsorakoztak mellette: a megbeszélés utáni tájékoztatón az MSZP-s miniszterek és a párt frakcióvezetője helyben végighallgatta a miniszterelnök és a pártelnök mondandóját.
Medgyessy arra hegyezte ki "előadását", hogy stabil, irányítottabban kormányzott országra van szükség. Ehhez mandátumuk van 2006-ig, a parlamenti többség jól működik, a kormány és a miniszterelnök legitim, "ezt nem kérdőjelezheti meg senki". A kormányfő szerint nem lehet eltekinteni a gazdasági realitásoktól, "nem lehet engedni a csábításnak". Medgyessy Péter tájékoztatta a résztvevőket, hogy augusztus végére alakítja ki elképzeléseit a kormányátalakításról, amely szerényebb mértékű lesz, mint amilyeneket egyes várakozások feltételeznek. A miniszterelnök az EU-csatlakozással összefüggő igények szerint nyúl hozzá a kabinethez, s mindez "a társadalmi igazságosság, a fejlesztések és munkahelyteremtés, az olcsóbb kormányzás jegyében történik".
Kovács László pártelnök elsősorban azt hangsúlyozta: a kormányban és a pártban zajló viták nem ingatják meg az ország és a kormányzás stabilitását, valamint miniszterelnök legitimitását és a koalíciós többséget. (GA-TE)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.