BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Megszegik a kereskedők az agrártörvényt?

Nyíltan megszegik az agrárrendtartási törvényt egyes élelmiszer-kereskedelmi láncok, mivel beszerzési ár alatt árusítják a lisztet, a kenyeret és a péksüteményeket - állítják a malom- és a sütőpari szervezetek. Makay György, a Gabonaszövetség főtitkára elmondta: több üzlethálózat keddtől 35-36 forintért adja a liszt kilóját, ami legalább 10 forinttal olcsóbb eladást jelent a beszerzési árnál. Egyes helyeken a zsemle 4-5 forintért, a kenyér kilónként 69 forintért kapható, de ennyiért e termékeket nem lehet előállítani - közölte Werli József, a Magyar Pékszövetség szakmai titkára.

A Gabonaszövetség tavaly öt bejelentést tett a beszerzési ár alatti eladások miatt az illetékes földművelésügyi hivataloknál, amelyek a kereskedőket mindegyik esetben elmarasztalták. Makay ugyanakkor hangsúlyozta: sem ezeknek a döntéseknek, sem a törvény szankcióinak nincs visszatartó hatásuk. Ezért az érdekképviselet azt szorgalmazza, hogy az FVM-hivatalok ne csak bejelentésekre, hanem saját hatáskörben, hivatalból is lépjenek fel a jogszabálysértések ellen. A láncok árcsökkenéssel járó magatartását mind a malom-, mind a sütőipar veszélyesnek tartja, mivel mindkét iparág költségei 10-15 százalékkal nőttek, vagyis éppenséggel áremelésekre lenne szükségük.

Nincs tudomásom arról, hogy az üzlethálózatok megszegnék az előírásokat - közölte Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára. Ugyanakkor hozzátette: az ilyen eseteket nem is a szövetséghez kell bejelenteni. Megítélése szerint a pékáruknál nem létezik a beszerzési ár fogalma, ha azokat a láncok saját üzemeikben állítják elő. A lisztnél és más élelmiszereknél pedig már többször előfordult, hogy a beszállítók beszerzési ár alatti eladásokra gyanakodtak, holott egyes gyártók alacsonyabb árat kínáltak másoknál az éles ágazati verseny miatt - állapította meg. (HL)

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.