BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A fejlődő világ csöndes gyilkosa

Indiai orvosok alapos vizsgálatoknak vetették alá a "chula"-n - vidéken használt, fát vagy ganéjt elégető tűzhely - főző asszonyokat, házi szennyezőanyagokkal foglalkozó kutatásuk során.

Eredményeik szerint egy nap alatt a "chula" használatával olyan mérgezés éri őket, mintha 20 szál cigarettát szívtak volna el.

Kimutatták, hogy a biomassza eredetű tüzelőanyagok jóval szennyezőbbek, mint a földgáz vagy a kerozin.

A tudósok becslése szerint évente mintegy 1,6 millió ember haláláért felelősek a házi szennyezőanyagok okozta megbetegedések szerte a fejlődő világban.

Miközben a kutatások többsége a külső szennyező források - gyárak, járművek - kibocsátásaira fokuszál, addig kevesebb figyelem esik a házon belüli források tanulmányozására.

Dél-Ázsia vidéki lakosságának többsége biomassza eredetű tüziforrást használ és ez adja a háztartások energia ellátásának 80 %-át.

A biológiai eredetű tüzelőanyagok által kibocsátott gázok felelősek a bronchitishez vagy esetleg rákos megbetegedéshez vezető akut légúti fertőzések kialakulásának növekvő kockázatáért.

Az illetékes indiai szervek a falusi háztartásokban a megengedett 60 mikrogramm/köbméter-nyi értékhez képest 5.000 mikrogramm/köbméternyi szennyezőanyag kibocsátást is mértek, egyúttal a kormányhoz fordultak a bajok csökkentése érdekében a szükséges intézkedések megtétele miatt. (BBC News)

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.