Fapadosok: élet-halál harc a levegőben?
Míg Európában az elmúlt évben tizenkét diszkont légitársaság tűnt el, addig a magyar légifuvarozási piacon egyelőre elmaradt a vérfürdő. Szakértők szerint azonban a légitársaságok itthon is a túlélésre játszanak, s ennek előbb-utóbb vesztesei lesznek, írja elemzésében a Népszabadság.
A hazai légifuvarozási piac az uniós csatlakozás óta teljesen liberalizálódott, ám ez egyelőre csődöket nem, csupán olcsó repülőjegyeket, egymás ellen folytatott médiakampányokat és lobbicsatákat hozott.
Szakértők szerint hosszú távon az a cég lesz sikeres, amely képes finanszírozni a piacszerzést - ez egyet jelent az olcsó repülőjegyekkel és a veszteséges üzemeléssel. A felesleges kapacitások, a fapados légitársaságok okozta árnyomás és a magas kerozinárak mára ugyanis felemésztették a társaságok tartalékait, így a versenyképtelen, tőkehiányos légitársaságok halálra vannak ítélve.
A Népszabadság elemzője szerint noha a Malévnak egyelőre sikerült talpon maradnia, idén várhatóan eladják az üzemanyag-értékesítési üzletágat, és napirenden van a négy darab Bombardier CRJ-200-as repülőgép értékesítése is. (Menedzsment Fórum)


