Áprilisban a konjunktúra további gyengülését jelezte a GKI-Wallis konjunktúraindex. Az Európai Unió támogatásával készült mutató visszaesését ezúttal kizárólag a fogyasztói bizalom részindexe okozta, amely az utóbbi két hónapban jelentősen visszaesett. Az üzleti bizalmat jelző részindex esetén viszont megállt a csökkenés, igaz, a GKI kiemeli: a statisztikai hibahatáron belüli emelkedés ellenére a mutató még mindig alacsonyabb, mint a megelőző évek bármelyikében.
Az iparban egy év óta - némi hullámzás mellett, de - látványosan erősödik a pesszimizmus. Márciushoz képest az elmúlt időszak termelésének, valamint a rendelésállománynak a megítélése is romlott. Ugyanakkor az előremutató jelzőszámok közül a következő időszak termelési kilátásai nem változtak, az exportkeresleté pedig javult.
Az építőiparban és a kereskedelemben szintén van jele az erősödésnek. Az építőipari cégek termelési színvonalukat és rendelésállományukat a korábbinál kedvezőbbnek tartották, de foglalkoztatási várakozásaik nem javultak. A kereskedelmi cégek a márciusinál valamivel jobb üzletmenetről és aktívabb jövőbeni megrendelési politikáról számoltak be.
Ezek az eredmények összhangban állnak a többi magyar konjunktúramutató (az MLBKT beszerzési menedzserindexe, az Ecostat top 100 felmérése és a Kopint-Datorg feldolgozóipari elemzése) eredményeivel, amelyek a konjunktúra erősödését jelezték áprilisban. Igaz, a fenti mutatókhoz képest a GKI jóval bizonytalanabb trendfordulót jelez. (VG)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.