BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A német büdzsé mély bendője

Egyre valószínűbbnek tűnik az ellenzéki konzervatív uniópártok győzelme a várhatóan szeptemberre előre hozandó szövetségi parlamenti választásokon Németországban. A jelenlegi kormány azonban még nem adta fel.

A legfrissebb közvélemény-kutatások szerint a kormánykoalíció vezető erejének számító szociáldemokraták támogatottsága újabb két százalékponttal esett, hátrányuk a CDU-CSU szövetséggel szemben már 18 százalékpontos. Az szinte biztosra vehető, hogy ha a várakozásoknak megfelelően ellenzéki győzelem születik szeptemberben, akkor Angela Merkel CDU-pártelnök lesz az új szövetségi kancellár. Sok kulcsposzt sorsa azonban még kérdéses. Így például felröppent, hogy Edmund Stoiber CSU-elnök és bajor kormányfő Berlinbe költözik, és szövetségi külügyminiszter lesz (ez a poszt hagyományosan a koalíció kisebb pártjának jut, most állítólag Wolfgang Gerhardt szabad demokrata frakcióvezető számít fő esélyesének), ám a hírt cáfolták.

A kormány is tartogathat azonban még néhány húzást. Hans Eichel német pénzügyminiszter például arra készül, hogy július 6-án teljes és átfogó 2006-os költségvetési tervezetet terjeszt a Bundestag elé. A minisztérium szóvivője ezzel cáfolta azokat a berlini híreszteléseket, hogy a kormány inkább csak sarokszámokkal állna elő azután, hogy július 1-jén a parlament várhatóan leszavazza Gerhard Schröder kancellárt, és szeptemberre kiírják az általános választásokat. A zöldek állítólag taktikai okokból pártolják Eichel terveit: így látnák biztosítva azt, hogy nyilvánvalóvá válik a kétségbeejtő pénzügyi helyzet. A kancellári hivatalban azonban éppen ennek a helyzetnek az eltussolását tartanák célszerűbbnek.

Az idén Eichel 22 milliárd euró nettó hitelfelvétellel és 23 milliárd privatizációs bevétellel számol; a gyenge növekedés és a Hartz-IV reformok miatti többletköltségek következtében az év folyamán további 12 milliárd eurós hiány keletkezik - írja a Financial Times Deutschland. A jelenleg ellenzéki uniópártok mindennek folytán 60 milliárd eurós strukturális államháztartási hiányról beszélnek, amelyet kormányra kerülésük esetén hitelfelvétel, kiadás- és szubvenciócsökkentés, valamint áfaemelés koktéljával vélnek orvosolni. Eichel maga úgy nyilatkozott, hogy jövőre az ideihez hasonló pénzügyi feltételekkel számol, vagyis sem adó-, sem kiadásnövelést nem irányoz elő, s olyan tervezetet készül kibocsátani, amely megfelel a hiányt a GDP 3 százalékában maximáló uniós stabilitási paktumnak is.

Berlinben annak is híre ment, hogy a kormány feneketlen étvágyától hajtva bekebelezné és ezzel fölszámolná azt a 12 milliárd eurós kis- és középvállalati alapot, amely még a második világháború utáni Marshall-segélyből maradt. A pénzügyminisztérium a Reuters jelentése szerint ezt is határozottan cáfolta; igaz, azt már nem, hogy a kormány a Deutsche Telekomnál és a Deutsche Postnál élvezett utolsó állami részvényeit is eladni készül.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.