BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Csúcson az áram ára

Több mint kétszeresére nőtt az elektromos energia ára rövid időn belül több európai tőzsdén. Az Európában tapasztalható szűk energiapiaci keresztmetszetek legsúlyosabban Nagy-Britanniát érintik.

Európa legfontosabb árampiacán, a lipcsei energiatőzsdén (EEX) három nap alatt 40-ről 140 fölé, míg Grazban 60-ról 130 euróra ugrott egy megawattóra (MWh) árfolyama. A tőzsdei események ugyan nem hatnak közvetlenül a fogyasztói árakra, de annál inkább befolyásolják az áramszolgáltatók jövő évi árkalkulációit.
Elemzők több tényező együttes hatásának tartják a drámai változást. Először is a gáz ára majdnem kétszeresére nőtt az elmúlt hetekben a brit szigeteken, s ez hamarosan a német piacon is éreztette hatását. Ezzel egy időben Németországban több erőmű időszakosan leállt, ráadásul a szokásosnál hidegebb idő beköszönte miatt ugrásszerűen megnőtt a fogyasztás. Áramipari szakemberek szerint az idő enyhülése és a két leállt erőmű újraindítása után az árak normalizálódnak – írja a Die Presse.
A mostani csúcs a legnagyobb az eddigi ármozgások közül. Az egyre gyakrabban előforduló hosszok jól érzékeltetik az árampiacon uralkodó feszültséget. A tartalékkapacitások egyre kisebbek, mivel a termelés nehezen tud lépést tartani a növekvő igényekkel. Így egy kisebb működési zavar is erőteljes kilengéseket idéz elő a tőzsdéken. Az itt értékesített árammennyiség csak töredéke a teljes fogyasztásnak: az EEX-en például a német felhasználás csupán egytizedével kereskednek. Az árfolyamok azonban komoly hatással vannak a szerződésekben rögzítendő tarifákra.
Az Európában tapasztalható szűk energiapiaci keresztmetszetek legsúlyosabban Nagy-Britanniát érintik. Brit meteorológusok előrejelzése szerint az idei tél több mint 60 százalékos valószínűséggel az elmúlt tíz év leghidegebbje lesz. A brit földgáz ára majdnem duplájára nőtt az elmúlt hetekben, mivel az északi-tengeri források gyorsabban apadnak a vártnál, és a külföldi behozatalt bonyolító vezetékhálózat még nem áll készen a fogadásra. A szigetország ellátottsága télen valószínűleg szűkösebb lesz, mint valaha. Ráadásul a közvetlen fűtési problémák mellett az áramtermelés is veszélybe kerülhet. Bár Alan Johnson ipari és kereskedelmi miniszter „semmilyen körülmények” között nem tart elképzelhetőnek áram- vagy gázellátási kimaradásokat, a kormány a háttérben másra is igyekszik felkészülni. A Financial Times birtokába jutott dokumentumokból kiderül, hogy a brit kabinet e hónapban vállalatvezetőkkel folytatott megbeszéléseket arról, mi a teendő az energiaellátásban fellépő hirtelen fennakadás esetén.
Annak ellenére, hogy az elmúlt tél meglehetősen enyhe volt, a kora tavasszal beütő hideghullám már szolgált intő jelekkel. A hagyományosan áramexportőr Franciaország behozatalra szorult, de időnként még így is a meg kellett vonnia a délen fekvő Korzikától és több nagyobb üzemtől az elektromos ellátást. Olaszország gáztartalékait szinte teljesen kimerítette a váratlan tavaszi fűtésszezon, Nagy-Britanniában pedig kétszeresére ugrottak a gázárak.

A magyar közüzemi áramtarifákra nincsenek közvetlen hatással az európai tőzsdei kilengések, mivel azokat hatóságilag szabják meg – tudtuk meg a Magyar Villamosenergia-ipari Rendszerirányító Zrt. illetékesétől. A jövőbeni árképzést azonban befolyásolják, a versenypiacon beszerzőket pedig közvetlenül érintik. Hazánk áramfelhasználásának mintegy 15 százaléka származik behozatalból, a honi termelésnek pedig közel harmadát gázerőművekből nyerik. Így közvetetten – Németországhoz hasonlóan – a nyugat-európai gázhiány következményei Magyarországon is éreztethetik hatásukat.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.