A spanyolok és az olaszok okozzák a brit energiaválságot az Ofgem brit energiaügyi hivatal szerint. Az intézmény felszólította Brüsszelt, hogy indítson vizsgálatot az európai gázpiacon tapasztalható furcsaságokkal kapcsolatban. Malcolm Wicks energiaügyi miniszter egyenesen az európai energiapiac „működésképtelenségéről” beszélt.
Annak ellenére, hogy a szigetországban a földgáz ára több mint kétszeresére nőtt a kontinentálisnak (VG, 2005. november 25., 6. oldal), a Nagy-Britanniát a szárazfölddel összekötő gázvezeték csupán 50 százalékos kihasználtsággal működik. Az Ofgem szerint ez elsősorban azzal magyarázható, hogy az olasz és spanyol szolgáltatók – saját kormányaik politikai nyomására – elsőbbséget biztosítanak a hazai tartaléktárolók feltöltésének.
Az Európai Bizottság novemberben már foglalkozott az ügygyel, és „komoly hiányosságokat” állapított meg az európai energiapiac működésében. Andris Piebalgs energia- és Neelie Kroes versenyügyi biztos jelentéséből kiderül, hogy az energiaárak egyes tagállamokban lényegi különbségeket mutatnak. Ezzel együtt arra is felhívják a figyelmet, hogy a határokon átívelő energiakereskedelem nagyon fejletlen az unióban. A biztosok élesen kritizálták a tagállamokat, amiért túlságosan lassan veszik át az energiaszektor deregulációjára vonatkozó uniós szabályokat. „A tagállamoknak nemcsak a rendeletek betűjét, de szellemét is magukévá kell tenniük” – fogalmazott Piebalgs.
Speciális brit probléma a tárolóhiány. Nagy-Britannia 2004-ig nettó földgázexportőrnek számított, ezért korábban nem tartották fontosnak nagyobb tárolókapacitások kiépítését. Az északi-tengeri lelőhelyek gyors kimerülése és a várható kemény tél miatt most ez végzetes mulasztásnak tűnik: a brit tartalékok csupán az éves gázfogyasztás 4 százalékát képesek fedezni. Ezzel szemben a kontinentális európai országok – mivel már több évtizede behozatalra szorulnak – akár az évi felhasználás ötödének megfelelő menynyiséget is képesek raktározni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.