A Gazpromban diplomáciai sikerként ünneplik a Mollal aláírt együttműködési megállapodást egy olyan dél-európai vezeték tervezésében, amely orosz gázt szállít Közép-Európába Törökországon és a Balkánon át - adta hírül egy moszkvai lap Lepipálni a Nabuccót című csütörtöki cikkében.
A budapesti megállapodás közös tulajdonú projektvállalat létrehozását irányozza elő az (Oroszországot a Fekete-tenger alatt Törökországgal összekötő Kék Áramlatot Észak-Olaszországig meghosszabbító) Dél-európai Gázvezeték (SEGP), a hozzá kapcsolódó regionális tranzitútvonalak és magyarországi gáztárolók megvalósíthatóságának felmérésére. Ez annál kellemesebb fejlemény az orosz gázdiplomácia számára, mert közvetlenül a konkurens osztrák-magyar-román-bolgár-török csőprojektum résztvevőinek hétfőn Bécsben esedékes miniszteri ülése előtt született a Nabucco kulcstagjával (mármint a Mollal) - jegyezte meg a Vremja Novosztyej.
Az orosz lap szerint a Mollal kötött megállapodás módot ad a Gazpromnak arra, hogy elbizonytalanítsa a Nabucco résztvevőit. Rámutat: az orosz állami ellenőrzésű monopólium intenzív tárgyalásokon unszolja a többi tranzitországot (Törökországot, Romániát, Bulgáriát) is arra, hogy pártoljanak át az ő projektjéhez. A Gazprom mellett szól, hogy máris nagy európai megrendeléscsomaggal rendelkezik és szállításainak egy részét gördülékenyen átirányíthatja az új útvonalra például a megbízhatatlan ukrajnairól. Ráadásul a Gazprom elég gyorsan képes jócskán növelni a Kék Áramlat áteresztő kapacitását, akár kiegészítő kompresszorállomás létesítésével. Ezzel szemben a Nabucco majdani megtöltésére szolgáló iráni gáz Törökországba juttatása problematikusabbnak tűnik a kialakult geopolitikai helyzetben - írta a Vremja Novosztyej.
"Mindamellett Kóka János magyar gazdasági miniszter megfogadta, hogy a bécsi ülésen támogatni fogja a Nabuccót, amelyben Magyarország partner marad. Ez érthető is egy EU-tagország részéről, hiszen az EU-ban továbbra is erős félelem uralkodik az orosz energiahordozóktól való fokozott függéstől és fő feladatként az Oroszországgal szembeni gázbeszerzési alternatívák infrastruktúrájának fejlesztését fogalmazzák meg, a költségekre való tekintet nélkül" - ismerte el a Vremja Novosztyej. A lap szerint egyébként Budapest közvetlen előnyöket remél a Nabuccónak a SEGP melletti létjogosultságért vívott harcából. A Vremja Novosztyej megjegyezte, hogy a két terv voltaképpen egy és ugyanaz, amit mutat a kalkulált beruházási költség, a SEGP-nél ötmilliárd, a Nabuccónál 4,5 milliárd euró hasonlósága is.
A különbség az, hogy a SEGP-ben a Gazprom közvetlenül részt vesz, a Nabuccóból viszont kimarad. Ukrajnán át a rövidebb útvonal miatt jövedelmezőbb ugyan gázt szállítani Magyarországra és más európai országokba, mint a Kék Áramlaton át, de a déli folyosóval a Gazprom megelőzheti konkurenseit, Iránt, Egyiptomot, netán Azerbajdzsánt, amelyek ugyancsak szállítani akarnak Európának Törökországon át - írja a Vedomosztyi.
A lap hozzáteszi: a SEGP-ben való részvétele fejében a Mol azt kérheti a Gazpromtól, hogy járuljon hozzá a Panrusgazban birtokolt üzletrésze eladásához a német E.ON-nak. A kereskedőcég 40 százalékát ugyanis a Gazprom birtokolja és hozzájárulása nélkül az ügyletet nem lehet lezárni. (MTI)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.