A Fidesz álláspontja szerint mind az Oroszországtól, a Gazpromtól való egyoldalú energiafüggés, mind az energiapiaci verseny, mind pedig a gázárak szempontjából kockázatot jelenthet Magyarországnak az E.ON német energetikai óriáscég és az orosz Gazprom múlt heti tranzakciója. A politikus hozzátette: az E.ON magyarországi gáztároló- és nagykereskedelmi tulajdonának 50 százalék mínusz 1 részét, kiskereskedelmi cégének pedig 25 százalékos tulajdonát adta át az orosz nagyvállalatnak, cserébe egy oroszországi olajmezőért. Pártja nevében felszólította a kormányt, hogy Gyurcsány Ferenc miniszterelnök számoljon be tárgyalásairól, amelyeket ebben a kérdéskörben folytatott az E.ON, a Gazprom és az Európai Unió képviselőivel, illetve Vlagyimir Putyin orosz államfővel, s esetlegesen más államok vezetőivel. A legnagyobb ellenzéki párt azt is várja a kormánytól, hogy terjesszen az Országgyűlés elé dokumentációt a magyarországi energiaellátás biztonságáról. Németh Zsolt annak a véleményének adott hangot, hogy Oroszország, az orosz gázipar sem elvben, sem pedig a gyakorlatban nem tartózkodik az energia politikai fegyverként használatától - mint ez januárban Ukrajna esetében kiderült.
Németh Zsolt szorgalmazta az Európai Unió energiabiztonsági programját kialakítását, így a Nabucco gázvezeték megépítését, amely a tervek szerint 2008-ban kezdődne, és segítségével 2011-től Törökországon, Bulgárián, Magyarországon és Ausztrián keresztül szállítanák - az orosz területet megkerülve - főként a türkmén, az üzbég, a kazah és az azeri gázt. Fontosnak nevezte az uniós vezetékek összekapcsolását, miután Nyugat-Európában az orosz mellett jelentős az északi-tengeri, illetve az afrikai energiahordozók használata.
Ábrahám Gergely, a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium szóvivője Németh Zsolt szavaira reagálva azt hangsúlyozta, hogy Magyarország ellátásbiztonságát nem csökkenti, hanem növelheti ez a tranzakció. Mindezt azzal indokolta, hogy a német tulajdonos a jövőben szibériai földgázlelőhelyekhez is hozzáférhet. Kiemelte, hogy a Gazprom Magyarország felé képzeli el az Oroszországot a Fekete-tenger alatt Törökországgal összekötő Kék Áramlat vezeték meghosszabbítását, és itt tervezi egy tízmilliárd köbméteres gáztározó megépítését. Mint mondta, ez azt is jelzi, hogy a jövőben nem ügyfélnek, hanem stratégiai partnernek tekinti Magyarországot a Gazprom.
Emlékeztetett Kóka János gazdasági miniszter azon nyilatkozatára, amely szerint Magyarország minden olyan megoldásban érdekelt, amely növeli ellátásbiztonságát. Közölte: a Gazprom hosszú távon megbízható partnernek bizonyult, stratégiai partnerként kezelik. Kiemelte, hogy Magyarország minden lehetséges megoldást megvizsgál, amellyel növelhető a betáplálási pontok száma, illetve az ellátás biztonsága. Ábrahám Gergely szólt arról is, hogy hamarosan elkészül Magyarország energiastratégiája, amely hosszú távon garantálná az ország energiabiztonságát. (MTV,Híradó)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.