BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Gondban a román turizmus

Románia megszűnt vonzó célpontnak lenni a külföldi turisták számára – állapítja meg az ország turisztikai ügynöksége. A 2007 és 2013 közötti időszak turisztikai stratégiájának alapjául szolgáló tanulmány egyebek mellett a Turisztikai Világszervezet adataira, valamint a Romá-

niába látogatók között végzett felmérésekre támaszkodik. Felhívja a figyelmet arra a tényre: az ár-minőség arány már nem elég kedvező ahhoz, hogy külföldieket csalogasson az országba. Ugyanakkor a román kínálat meglehetősen egysíkú a bolgár, török, görög vagy ciprusi konkurenciával szemben. A dokumentum szerint szakítani kell a korábbi elképzelésekkel, amelyek szerint a román turizmus záloga a Fekete-tenger, és hangsúlyt kellene helyezni a hegyvidéki turizmusra, a turistajelzések felújítására, a menedékhelyek feljavítására, valamint korszerű sípályák létesítésére is.

A nem túl rózsás helyzetet csak súlyosbítja, hogy a dokumentum nyilvánosságra hozatalát követő napon, tíz hónapi tisztségviselés után lemondott a román turisztikai ügynökség vezetője, Ovidiu Iuliu Marian, mondván: „A jelenlegi körülmények között lehetetlenség segítséget nyújtani a román turizmusnak.” Az ügynökség vezetője egyébként már korábban öszszetűzésbe került a tengerparti szállodák vezetőivel, mert szerinte az ottani szolgáltatók többsége feketén dolgoztat, és a rövid távú haszon számukra az elsődleges szempont.

Az ágazat már eddig is nagy kárát látta annak, hogy az összehangolt fejlesztést, valamint stratégiát biztosítani hivatott ügynökség vezetői igen gyakran változnak, leváltják őket, vagy lemondanak ők maguk, még mi-előtt eredményeket mutathatnának fel. A végeredmény pedig korántsem hízelgő: rossz úthálózata, képzetlen személyzete, kiöregedett szállodái és méltánytalan ár-minőség aránya miatt Romániát összes szomszédja lekörözte, és már csak Ukrajnát, illetve Szerbiát tudhatja maga mögött a turisztika terén. Hiányoznak a luxusszállodák a nagyvárosokban, nincsenek nemzetközi társaikat lepipáló üdülők, és a kínálat annyira szűkre szabott, hogy azt a versenytársak minden téren felülmúlják. A tengerparti befektetők a szezon végére egy fejlesztési stratégiát tartalmazó (adókedvezményeket biztosító és új üdülőtelepek létrehozását lehetővé tevő) törvényjavaslat elkészítését tervezik, amelyet benyújtanak majd a parlamentnek.

Romániában az idén a turisztikai ágazat bevételei becslések szerint a bruttó nemzeti termék 2,3-2,5 százalékát teszik majd ki a tavalyi 1,9 után. A tengerparti szállodák tulajdonosai azonban arra panaszkodnak, hogy a bevételeik folyamatosan csökkennek: ez évben mintegy 25 millió dollárral kevesebb folyik be a tavalyi 370 milliónál, s a vendégek száma is várhatóan 18-20 százalékkal marad el a múlt évitől.

Mindazonáltal a tervek szerint 2008-ig 325 millió eurót szánnak a turizmus fejlesztésére. A decemberig tartó reklámkampányra 800 ezret költ az állam, főként a Duna-deltát, a Fekete-tenger partvidékét, a kulturális turizmust és a gyógyfürdőket ajánlják. Az optimista szakemberek szerint Romániában a következő tíz esztendőben az idegenforgalom 7,9 százalékkal gyorsabban fejlődhet, mint a gazdaság egésze.

Erdélyben sok a turista

Erdély vendéglátói nagy forgalomról számolnak be, még a rossz úthálózat és egyéb infrastrukturális problémák ellenére is.

A Maros megyei Szovátán működő Danubius Hotel telt házas július után ha-sonló augusztusra számít.

A vendégeknek csupán a fele volt román állampolgár, a külföldiek között pedig a magyarországiak dominálnak.

Hasonlóan kedvező helyzetről számolnak be Kovászna megyében. A sokszor nehézkes megközelíthetőség ellenére a falusi turizmus virágzik, és a magyarországi vendégek mellett egyre többen érkeznek Románia déli részéből is – írja a Háromszék internetes portál. JK

A Maros megyei Szovátán működő Danubius Hotel telt házas július után ha-sonló augusztusra számít.

A vendégeknek csupán a fele volt román állampolgár, a külföldiek között pedig a magyarországiak dominálnak.

Hasonlóan kedvező helyzetről számolnak be Kovászna megyében. A sokszor nehézkes megközelíthetőség ellenére a falusi turizmus virágzik, és a magyarországi vendégek mellett egyre többen érkeznek Románia déli részéből is – írja a Háromszék internetes portál. JK-->

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.