Egyre nagyobb pénzügyi terhet jelent az Európai Unió vállalatainak az adminisztratív előírásoknak való megfelelés, jelentette ki Günter Verheugen, az Európai Bizottság ipari biztosa. Verheugen szerint a tervezetthez képest jelentős a lemaradás az adminisztratív eljárások egyszerűsítésében, vagyis a bürokrácia csökkentésében.
Verheugen a Financial Times Deutschland keddi számában elmondta, hogy a vállalatok adminisztrációs kiadásai, amelyek többek között a különböző jelentések, statisztikák elkészítéséből adódnak, a korábban becsült 325 milliárdnál is jóval nagyobbak, legalább 600 milliárd euróra tehetők évente.
Az ipari biztos szerint az eljárások egyszerűsítése révén legalább 25 százalékkal csökkenthetők lehetnének ezek a kiadások, ami összegszerűen 150 milliárd euróval javíthatná a vállalatok versenyképességét. Az adminisztratív előírások egyszerűbbé tétele azonban lassabban halad a tervezettnél: Verheugen az idén 54 szabály módosítását szerette volna elérni, de ebből az év végéig valószínűleg cask 30 lesz.
Az ipari biztos már a múlt héten is az érdeklődés középpontjába került az Európai Bizottságot bíráló kijelentéseivel: Verheugen hatalmi visszaélésekkel és pökhendiséggel vádol több európai uniós tisztségviselőt. A rendkívül éles hangú nyilatkozatában a német Verheugen, aki egyben a bizottság alelnöke is, egyebek között azt hangoztatta, hogy állandó a hatalmi harc a biztosok, illetve a testület több magas rangú tisztségviselője között. Ez utóbbiak Verheugen szerint túl sok hatáskört igyekeznek magukhoz ragadni.
A brüsszeli bizottságnak "pokolian kell ügyelnie arra", hogy egyes tisztségviselők - akik semmifajta demokratikus legitimációval nem rendelkeznek - fontos kérdéseket ne egymás között döntsenek el. Sajnálatos módon gyakran előfordul, hogy bizonyos képviselők saját látásmódjukat a tagállamokkal, vagy épp az Európai Parlamenttel szemben a bizottság álláspontjaként igyekeznek feltüntetni - jelentette ki Verheugen.
A német biztos radikális reformokat sürgetett az Európai Unió központjában. Az utóbbi években a tisztségviselői apparátus olyan méretűre duzzadt, hogy annak az ellenőrzése a huszonöt biztos legfontosabb politikai feladatává vált - panaszkodott Verheugen, elismerve, hogy az irányítás gyakran kicsúszik a bizottság kezei közül. Különösen feltűnő ez egyes tisztviselőknek a tagállamokhoz írt, olykor rendkívül pökhendi leveleit olvasva, mondta a német politikus, aki korábban a bővítési biztos volt.
Verheugen utalt arra is, hogy miközben a biztosokat a kormányfők jelölik, a mintegy 18 ezer tisztviselő semmifajta ilyen legitimációval nem rendelkezik. Magatartásukat gyakorta az a felfogás határozza meg, hogy "a biztosok öt év után úgyis mennek, én pedig maradok" - jelentette ki. Egyben a szóban forgó tisztségviselők általa túlzottnak tartott hatalmát jelölte meg annak okaként, hogy Európában olyan nagymértékű a bürokrácia. Ebből a bürokráciából fakad nézete szerint az is, hogy egyes tisztviselők a tagállamokkal, illetve az Európai Parlamenttel szemben saját nézőpontjukat hivatalos bizottsági álláspontként igyekeznek feltüntetni. (MTI Eco)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.