Nem tekinti az európai uniós Nabucco gázvezetékprogram versenytársának az EU a Déli Áramlat vezetéket, amelynek építéséről és működtetéséről a hét végén megállapodást írt alá az olasz ENI és az orosz Gazprom cég - hangoztatta az Európai Bizottság szóvivője hétfőn Brüsszelben. Elmondta: Brüsszel minden olyan beruházást támogat, amely többfélévé, diverzifikáltabbá teszi az EU energiabeszerzési lehetőségeit. A Déli Áramlat vezeték a Fekete-tengeren keresztül szállítja majd Oroszországból Bulgáriába az energiahordozót.
A tervek szerint több mint 900 kilométeres lesz a Fekete-tenger mélyén, illetve Bulgárián át húzódó vezeték, amely ezután kettéválik: az egyik ága Románián át Ausztriáig, a másik pedig délnyugat felé, Görögországon át az olasz Otranto térségéig vezet majd. A Gazprom szóvivője, Szergej Kuprjanov sajtójelentések szerint azt is jelezte, hogy cége folytatja a munkát Törökországgal is a Kék Áramlat vezetékkel kapcsolatban - ennek Izrael lenne a végállomása. A Kék Áramlat az eredeti tervek szerint Dél-Európába is áthúzódott volna, a most bejelentett megállapodás nyomán azonban ez kétségessé vált. A Nabucco Iránból vagy Törökországból - esetleg Oroszország érintésével - jutna az EU-ba, azon belül más államok mellett Magyarországra. Működésének kezdetét 2011-re teszik.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.