Az országnak 4600 milliárd forintjába kerülne a budapesti 2020-as olimpia megrendezése, ebből 980 milliárd lenne a játékok közvetlen költsége, a többi pénzt olyan infrastrukturális beruházásokra fordítanák, amelyeket egyébként is végre kellene hajtani, de így nyilvánvalóan felgyorsulnának az építkezések. A források 61,5 százaléka érkezne az államtól, 33 az Európai Uniótól, 5,5 pedig magánbefektetőktől.
Ezeket az adatokat Demszky Gábor ismertette tegnap a Fővárosi Közgyűlés szünetében, azt követően, hogy a városatyák egyhangúlag támogatták az ötkarikás játékok lehetséges helyszíneiről szóló javaslatot. Az ülésen egyébként több képviselő óvott attól, hogy a Margitszigetet bevonják a helyszínek közé, a fideszes Pesti Imre pedig pikírten jegyezte meg, hogy kormányon lévő pártja 2001-ben aláírásokat gyűjtött a 2012-es olimpia megrendezésére, az akkori ellenzékiek azonban nem támogatták a javaslatot. Erre a főpolgármester azt válaszolta, ő az elsők között látta el szignójával az egyik ívet.
A PricewaterhouseCoopers a 2005 novemberében alakult Budapesti Olimpiai Mozgalom (BOM) felkérésére frissítette fel az ötkarikás játékokról szóló hatástanulmányát, az eredeti megbízást ugyanis még a Nemzeti Sporthivatal adta a nemzetközi pénzügyi tanácsadó cégnek, 2001-ben. A mostani dokumentumból az derül ki, hogy Magyarország – s benne Budapest – képes lenne megrendezni az ötkarikás játékokat, sőt ez hatalmas gazdasági előnyökkel járna. A civilszervezet kezdeményezésére ötpárti konzultáció kezdődik az olimpiai törvény megalkotására, a BOM először a budapesti városvezetéssel konzultál. A jogszabály vagy ez év végén, vagy a jövő év elején léphet hatályba, ezt követően dönthet a Fővárosi Közgyűlés a végleges helyszínről.
Ám az már biztos, hogy nem zöldmezős elővárosi olimpia lenne – ezt az ötletet a szakértők javaslatára a képviselők elvetették –, hanem kombinálják a Duna menti olimpia és a városmegújítás olimpiája koncepciót. Így a központi stadion legvalószínűbb helyszíne a felújítandó Puskás Ferenc Stadion és térsége lenne. Amenynyiben ez valamilyen okból nem valósítható meg, akkor Csepel-sziget északi része jöhet szóba.
Az előkészítő munkálatok négy évig folynak, a konkrét fejlesztési csomagnak az évtized végére kell elkészülni, hogy a kormány 2011-ben dönthessen az olimpiai pályázat benyújtásáról. A főpolgármester szerint azért is fontos, hogy Budapest ringbe szálljon, mert hatalmas a verseny Közép-Európa vezető térsége címének elnyeréséért. Az ukrán és a lengyel főváros már sikert ért el azzal, hogy a két ország rendezi meg a 2012-es futball Eb-t, Prága pedig a 2016-os olimpiára kandidál. Szalay-Berzeviczy Attila, a BOM és egyben az értéktőzsde elnöke a sajtótájékoztatón azt mondta, az egyhangú döntés után különösen jó magyarnak lenni. Ez arra is bizonyíték, megéri civilszervezeteket létrehozni. S ígéretet tett arra, hogy gőzerővel dolgoznak tovább a sikerért. ABCs
5-ös metró első szakasza
Villamosfejlesztések*
Elővárosi vasúthálózat
Ferihegyi gyorsvasút
Az M0-s autóút északi szektora
Kerékpárút-hálózat
Duna mint vízi útvonal
Körvasút menti körút
P+R parkolók
300 kilométer autópálya
400 kilométer gyorsforgalmi út
61 kilométer városi főút
3 közúti híd**
* Az 1-es és a 3-as vonalának meghosszabbítása.
** Aquincumi, Galvani úti, csepeli.
5-ös metró első szakasza
Villamosfejlesztések*
Elővárosi vasúthálózat
Ferihegyi gyorsvasút
Az M0-s autóút északi szektora
Kerékpárút-hálózat
Duna mint vízi útvonal
Körvasút menti körút
P+R parkolók
300 kilométer autópálya
400 kilométer gyorsforgalmi út
61 kilométer városi főút
3 közúti híd**
* Az 1-es és a 3-as vonalának meghosszabbítása.
** Aquincumi, Galvani úti, csepeli. Sport- és kiszolgálólétesítmények 16 ezres olimpiai falu
17 ezres médiafalu
1 központi stadion
4 labdarúgópálya
11 fedett sportcsarnok
16 speciális sportlétesítmény-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.