BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Külföldi állami kézben a magyar energiacégek

Számos hazai energiacég külföldi tulajdonosa van részben állami kézben. Elsősorban a francia többségi állami tulajdonú EdF-en és GdF-en, a 13 százalékban német állami hátterű RWE-n és az olasz ENI-n keresztül jelenik meg a hazai tervek szerint ezentúl távol tartandó befolyás. És persze itt van a Kreml is a Gazprom közvetítésével. E cégeket azonban magyarországi tulajdonszerzésük óta nemigen érte az a vád, hogy a bennük tulajdonos állam rajtuk keresztül akart volna nyomást gyakorolni a magyarországi gazdasági eseményekre.

Az EdF a Budapesti Erőmű Zrt., a Démász Zrt. és további több kisebb dél-magyarországi társaság tulajdonosa. Közvetve és kisebbségben ott van a Mátrai Erőmű Zrt.-ben, sőt a Pannonpower Zrt.-ben is. Szerteágazó a német állam állítólagos befolyása is az RWE segítségével. E társaságé a Mátrai Erőmű Zrt. többsége, e cég áll az Elmű Nyrt., az Émász Nyrt., szintén több kisebb szolgáltató cég és a Főgáz Zrt. mögött is.

Az ENI-n keresztül az olasz állam jelenik meg a Tigáz Zrt. és az Agip benzinkúthálózat tulajdonosai között. A GdF-en át pedig megint csak a francia állam az Égáz-Dégáz Zrt.-ben.

A Gazprom a legnagyobb hangsúllyal a Panrusgáz résztulajdonosaként képvisel(het)i az orosz állami érdekeket, de rábukkanhatunk más cégek mögött is, sőt a tervek szerint rövidesen résztulajdonosa lesz az E.On Földgáz Trade Zrt., az E.On Földgáz Storage Zrt. és az E.On Hungária Zrt. társaságnak. VG

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.