Az év végére az MNB-vel közös munka eredményeként elkészül az euró magyarországi bevezetésének programja – ígérte a miniszterelnök. Gyurcsány Ferenc tegnapi parlamenti szezonnyitó beszédében 48 pontba szedte a kormány előtt álló feladatokat. Ám ezek jó része a kormány februári munkatervéből, illetve a koalíciós szerződés júliusi kiegészítéséből már ismert volt. Ami új, hogy a kabinet 2008. január 31-ig javaslatot tesz az adórendszer átfogó korszerűsítésére, jövő év január 31-ig egységesítik és kiterjesztik az iskolai ösztöndíjrendszert, teljesítményösztönző és azt elismerő hivatásmodellt dolgoznak ki a pedagógusoknak. Január végéig elkészül a hálapénz visszaszorítását szolgáló javaslatcsomag, szigorúbb szabályok készülnek a képviselők költségtérítésére, nulla toleranciát hirdetnek a közlekedésbiztonságban, októberig megalkotják az új szankcióterveket az élelmiszer-biztonság területén, s nekiállnak a Magyar Posta átalakításának.
A miniszterelnök – mint mondta – nem enged a 48-ból, s kijelentette, a reformok ügyét valamennyi polgár ügyévé kell tenni, s arra törekedni, hogy az emberek értsék, mi történik. A kabinetnek továbbra is a reform vagy a bukás között kell választania.
A rövid távú feladatok között szólva a költségvetés és az adó ügye kapcsán a miniszterelnök azt mondta: az ingatlanadóra az adó-korszerűsítés egészén belül kell majd visszatérni, ezt külön nem szabad tárgyalni. A 2008-as költségvetés prioritásai között felsorolta a fejlesztési források hazai kiegészítését, az oktatás megújítását, a nyugdíjkorrekciós program folytatását, a családtámogatás reálértéken tartását.
A következő egy év 4 pillére a miniszterelnök szerint a következő: a gazdasági növekedés és munkahelyteremtés, az iskolarendszer megújítása, az egészségügy átalakítása s a hétköznapi biztonság, az új rend megteremtésének programja. Az első kapcsán megismételte többek között a kkv-fejlesztési programot, az üzleti adminisztráció csökkentését, a kutatás-fejlesztés támogatását, az adórendszer egyszerűsítését, a szakképzés megújítását. Az egészségügy kapcsán elismerte, az egészségbiztosítás átalakítása nagyon nehéz feladat, de megtalálják a koalíciós pártok a kompromisszumot, emiatt nem fog megállni az egészségügyi reform. A hétköznapi biztonság programja kapcsán a feketegazdaságról azt mondta, visszaszorítása 2008–2009-ben 100 milliárdos nagyságrendű pluszbevételt jelenthet, ezt két célra, az oktatás fejlesztésére, illetve az adócsökkentésre fordítják. A nyugdíjreformról ősszel újra vita kezdődik, ahogy a Magyar Posta átalakításáról is, mint ahogy a középtávú energiapolitika koncepciójáról is.
Nem kérdés, az egy év mérlege alapján inkább bukás valószínűsíthető – értékelte a kormány tevékenységét Navracsics Tibor (Fidesz). Lendvai Ildikó (MSZP) szerint az elmúlt időszakban a koalíció hibázott, amikor elkerülhető konfliktusokat produkált, de a célokat, a szándékot fenntartják. Dávid Ibolya (MDF) azt mondta, a miniszterelnök egyórás talkshow-jában sokat markolt, de keveset fogott. Kóka János (SZDSZ) továbbra is a reformok következetes végigviteléről beszélt.
Az ingatlanadó csak egy csomag része lehet. Határozottan jelezték azt is, az SZDSZ semmiféle tárcacseréről nem akar tárgyalni.
Az ingatlanadó csak egy csomag része lehet. Határozottan jelezték azt is, az SZDSZ semmiféle tárcacseréről nem akar tárgyalni. -->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.