BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Japán, a lemenő nap országa

Nemcsak az egészségügyi és a nyugdíjrendszer, hanem a gazdaság egésze számára példátlan kihívást jelent a lakosság elöregedése Japánban. Az ottani vállalatok ezért igyekeznek a demográfiai realitásokhoz igazítani stratégiájukat. Szuzuki Kodzsi, a Takashimaya áruházlánc elnöke szerint az idősek kevesebb, de jobb minőségű és drágább terméket vásárolnak, mint a fiatalok és a középkorúak. Nagy jövő előtt állnak a kifejezetten szenioroknak gyártott termékek, legyen szó öregedést lassító készítményekről, speciális kozmetikumokról, a szokásosnál hangosabb telefonokról vagy például a vécéről való felállást megkönnyítő elektromos emelőkről.

Az elöregedéssel kapcsolatos kilátások Japánban a többi fejlett országéinál is riasztóbbak: 2005–55 között a jelenlegi 127 millióról 90 millió főre csökkenhet a szigetország népessége, és a mostani 3,3 helyett akkor már csak 1,3 dolgozó jut egy nyugdíjasra. A termékenységi ráta jelenleg 1,3 körül van, ez messze elmarad a lakosság reprodukálásához szükségesnek tartott 2,07-tól.

A japán nagyvállalatok többsége tényként kezeli a hazai piac hosszabb távú zsugorodását, ezért külföldi terjeszkedéssel igyekszik biztosítani a jövőjét. A szigetország világgazdasági súlya csökkenni fog, és a cégek egyre inkább csak irányító központként kezelik a hazai bázist – fogalmaz Macumura Hideki, a JRI japán gazdaságkutató intézet közgazdásza. A termelés és az eladások terén a mainál is nagyobb szerepet kapnak a tengerentúli leányvállalatok; odahaza csak a cégek központi egységei és a kutatás-fejlesztések maradnak – jelenti a Reuters.

Az állam nagyjából tehetetlen az elöregedéssel szemben. A nyugdíjkorhatár emelése szakértők szerint csak kismértékben enyhítheti a munkaerőhiányt. Arról már döntöttek, hogy 60-ról fokozatosan 65 évre emelik a teljes összegű nyugdíjra való jogosultság határát, és a későbbiekben további korrekcióra is sor kerülhet. Eközben azonban a várható élettartam is folyamatosan emelkedik: ma a nők majdnem 86, a férfiak 79 évre számíthatnak, és ez az évszázad közepéig négy-öt évvel meghosszabbodhat (a világ országai közül egyedül Izland veheti fel a versenyt Japánnal a várható élettartam terén). A szigetországnak már ma is 32 ezer (!) olyan polgára van, aki betöltötte a századik életévét.

A tömeges bevándorlás azért nem lehet megoldás, mert a japánok kulturálisan homogénnek tekintik a társadalmukat, így az Egyesült Államokhoz hasonló „olvasztótégely modell” itt nem működhet – mutatnak rá japán szakértők, és ezt a véleményt az ENSZ egy nemrég közzétett jelentése is osztja. Az idősek és a nők minél nagyobb részének a munkába állítására van tehát szükség, no meg arra, hogy nőjön a termelékenység. VG

Egészségügyi megszorítások

Egy lakosra számítva Japán ma feleannyit (körülbelül két és fél ezer dollárt) költ egészségügyre, mint az Egyesült Államok, ám az idősek arányának növekedésével a kiadások is drámaian emelkednek. Éppen ezért az orvosokat generikus gyógyszerek felírására ösztönzi a kormányzat, a betegeket pedig a vizitdíj emelésével igyekeznek visszatartani a felesleges konzultációktól.

A kórházi ellátás helyett – ahol lehet – az otthoni ápolást támogatják. Egészségmegőrzési programokkal is igyekeznek csökkenteni a segítségre szoruló nyugdíjasok számát.

A kórházi ellátás helyett – ahol lehet – az otthoni ápolást támogatják. Egészségmegőrzési programokkal is igyekeznek csökkenteni a segítségre szoruló nyugdíjasok számát.-->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.