BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Összeférhetetlenség: ma rendet teremt a koalíció

Ezeregy kérdésre kell még megtalálni a közös választ a parlamenti képviselők összeférhetetlenségével kapcsolatban, ezért kevés az esély arra, hogy az MSZP frakciójának holnapi ülésén megállapodjanak erről – fogalmazott egy névtelenséget kérő szocialista honatya.

Mások reménykednek, hogy zöldágra tudnak vergődni egymással, hiszen Gyurcsány Ferenc nagyon rövid időt szabott a megállapodásra. A vitás ügyek számát tekintve feltehetően azoknak lesz igazuk, akik szerint a jövő héten is viaskodnak egymással a politikusok. A szocialisták – jelentkezéses alapon – létrehoztak egy informális testületet, ez próbálja a közös nevezőt megtalálni, ám eddig nem sok sikerrel. A grémium vezetője, Balogh Gyula ezeket a napokat külföldön tölti, s Balogh László ugrott be helyette, ám erről sokan nem is értesültek.

A legfontosabb kérdés, mit is jelentene és kire vonatkozna a főállású képviselőség. Az biztos, hogy egy honatya – csakúgy, mint például a bírók – oktatási, művészeti, tudományos tevékenységet folytathatna, ám abban már nincs megállapodás, hogy ezenkívül foglalkozhatna-e valamivel. A legszigorúbb álláspont szerint eltiltanák őket az olyan hétköznapi civil munkától is, mint a tanári, ügyvédi, orvosi pálya, ám ezzel a többség valószínűleg nem értene egyet, és az SZDSZ sem támogatná. A kormányfő kiterjesztené az összeférhetetlenséget a magáncégek vezetői pozíciójára, ám nem mindegy, hogy kikre: a (rész)tulajdonosokra, az ügyvezetőkre, az igazgatósági, az fb-tagokra, vagy pedig mindegyikre, s mi legyen az egyéni vállalkozókkal, az ügyvédekkel, az őstermelőkkel?

Az önkormányzati pozíciók közül is szinte csak a polgármesterségről esik szó, holott vannak alpolgármesterek, városatyák, megyei közgyűlések elnökei, alelnökei, képviselői, mi több, kisebbségi önkormányzatok is működnek. De az sem dőlt még el, mikortól lépne hatályba az új szisztéma. Azt senki sem akarja, hogy már ebben a ciklusban, mivel hatalmas fejetlenséggel járna, sok helyen kellene a pozícióban lévő politikusnak lemondania és időközi választást tartani. Ám a következő, 2010-ben kezdődő ciklus erre mind jogilag, mind politikailag tökéletesen alkalmas lenne, ezért érdekes, hogy sok érintett politikus 2014-et vetette fel kompromiszszumként. Ám így kilóg a lóláb: a racionális megfontolások helyett csak a saját privilegizált helyzetüket akarják négy évvel meghosszabbítani. Emiatt az MSZP vezetése ebbe nem akar belemenni. Hírek szerint korábban Gyurcsány is a 2014. év pártján volt, ám lehet, hogy megváltoztatja a véleményét. Így a tisztasági csomagján esne folt, s ha már a következő választások idején bevezetnék az új szabályokat, a kettős, hármas funkciók felszámolása következtében több helyi politikus is labdába rúghatna. S úgy érezhetnék, a miniszterelnöktől kapták a lehetőséget.

Egyes szocialista csoportok pedig még a kétkamarás parlament bevezetését sem tartanák kizártnak, s ennek felsőházában juthatnának szerephez az önkormányzati tisztségviselők. Ennek a realitása azonban szinte a nullával egyenlő.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.