Könnyen lehet, hogy elfogadott költségvetés nélkül lép át az új évbe az ENSZ. A világszervezet költségvetési bizottsága mára tűzte ki a 2008–2009-re vonatkozó tervezet elfogadásának határidejét, ám az Egyesült Államok az utolsó pillanatig fenntartani látszik ellenvetéseit.
A kétéves büdzsé nagyjából 4,2 milliárd dolláros kiadási előirányzatot tartalmaz, ez mindössze 23 millióval, azaz fél százalékkal magasabb a 2006– 2007-es értéknél. A végösszeg azonban sokkal magasabb lesz ennél. Az infláció és a devizaárfolyam-mozgások (elsősorban a dollár gyengesége) körülbelül 200 millióval emelik a számlát, és nagyjából ugyanennyi pluszt jelentenek egyes külön kezelt projektek. Utóbbiak között olyan, a laikus szemlélő számára kafkai bürokráciát felidéző tételek is szerepelnek, mint például a független számviteli tanácsadó bizottság felállítása vagy a vállalkozási erőforrás-tervezési (ERP) rendszer működtetése. Mark Wallace, az Egyesült Államok helyettes ENSZ-nagykövete ráadásul attól tart, hogy a jövő évben várható további igények 5,2 milliárd dollárra is felpumpálhatják a következő két esztendő költségvetését.
Washington azért fenyeget időről időre a büdzsé megfúrásával, illetve tartja vissza tagdíja átutalását (most éppen 800 millió dollárra rúg az amerikai hátralék), mert azzal vádolja a világszervezetet, hogy túlságosan sokat fordít adminisztratív kiadásokra: a tízezer fős apparátus a büdzsé háromnegyedét felemészti. A tényleges fejlesztési, béketeremtési és egyéb akciók nem is szerepelnek a rendes költségvetésben, hanem külön kell rájuk „összekalapozni” a pénzt. Nem csekély összegekről van szó, hiszen a békefenntartó műveletek jövőre várhatóan hétmilliárd dollárt emésztenek fel, köszönhetően annak, hogy az eddigi válsággócok mellett Dárfúrba is jelentős nemzetközi kontingenst telepít az ENSZ és az Afrikai Unió.
Ugyancsak büdzsén kívüli tétel a világszervezet New York-i székházegyüttesének felújítása, amely a tervek szerint 2008-ban indulna és 2013-ban érne véget. A projekt összköltsége Ban Ki Mun főtitkár szándékai szerint 1,876 milliárd dollárra rúgna (VG, november 8., 4. oldal).
Az Egyesült Államok mellett más tagországok – sőt maga az ENSZ költségvetési tanácsadó testülete is – támadja a világszervezet költségvetési tervezésének módszerét, elsősorban azt, hogy egy sor előre látható tételt nem foglalnak bele a büdzsébe. Így aztán megfigyelők szerint könynyen elképzelhető, hogy az év végéig kell kitolni a megegyezéshez szabott mai határidőt, de az sem kizárt, hogy elfogadott költségvetés nélkül kezdi meg az ENSZ a 2008-as évet.
Az összességében legnagyobb befizetőnek számító EU diplomatái ugyanakkor mindent megtesznek azért, hogy legalább a 4,2 milliárdos összeget elfogadtassák az év vége előtt, így az új esztendőben már csak az ezen felüli tételekről folyna a vita. Közben természetesen élénk lobbizás zajlik az egyes kormányok számára fontos programok érdekében: Washington például igyekszik minél több pénzt kiharcolni a világszervezetnél elkövetett pénzügyi csalásokat vizsgáló és eddig igen sikeresen működött akciócsoport számára.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.