A megtakarítás évi 4 milliárd forint lehet – nyilatkozott lapunknak Horváth Csaba főpolgármester-helyettes. A közgyűlési előterjesztés a kórházak vezetőinek a kooperációjával készül, a megvalósuláshoz egy-két év szükséges.
A reform által kikényszerített együttműködéssel nem szüntetnék meg az intézményeket, de a földrajzilag különböző helyeken működők gazdasági, műszaki, logisztikai, informatikai jellegű feladatait központilag, gazdasági társaságok végeznék. Erre már van példa, hiszen a pár éve létrejött Fővárosi Egészségügyi Beszerző és Szervező Kft. a különféle eszközök központosított beszerzésével jobb árat ér el a beszállítóknál, mint ha azt külön-külön alkudnak ki az intézmények. A kft. pénzforrásait a Fővárosi Önkormányzat és a kórházak teremtik elő. Jó példa az együttműködésre a tesztelés alatt lévő egészségügyi információs rendszer is, amelynek feladata lesz, hogy a tulajdonos önkormányzat számára folyamatos betekintést biztosítson a kórházak gazdálkodásába – mondta Horváth.
Az integrált fővárosi intézményrendszerben később számítani lehet arra, hogy a kórházak egy-egy gyógyítási feladatra specializálódnak. Ám ez csak hosszú távú stratégiai tervezés alapján történhet.
Kérdésünkre a főpolgármester-helyettes elmondta: nem bukott meg az a terve, hogy a budapesti gyermek-egészségügyi ellátást az egyetemi klinikákkal közösen javítsák. A fejlesztés megvalósulhat a Nagyvárad téren, de az egyetem területén is, a tárgyalások az egyetem vezetőivel folynak.
A Fővárosi Önkormányzat kórházai a tisztiorvosi szolgálat végleges működési engedélyével dolgoznak, ám a szakemberhiány az ország más intézményeiében lévőhöz hasonló. Leginkább a patológia, az intenzív terápia, az aneszteziológia és a radiológia területén jelentkezik, ez részben a jobb munkaszervezéssel, részben például a teleradiológia alkalmazásával enyhíthető. Ám Horváth Csaba azt reméli, hogy a javuló munkakörülményekkel és juttatásokkal visszacsábítják a jó szakembereket. Saját forrásaikat a Nemzeti fejlesztési terv során hazánkba érkező európai uniósokkal egészítik ki. Ennek révén az Uzsoki Utcai Kórházzal 5,8 milliárd forintra és további 2 milliárdos onkológiai fejlesztésre, a Szent Imre-kórházzal pedig 4,3 milliárd forintos fejlesztésre pályáztak.
Ez a gyógyítási szerkezet azonban már nem felel meg a mai igényeknek, fenntartása drága, s az ágazati reformmal bekövetkező versenyben lemaradnának az egy központból irányított Semmelweis Orvostudományi Egyetemtől.
Ez a gyógyítási szerkezet azonban már nem felel meg a mai igényeknek, fenntartása drága, s az ágazati reformmal bekövetkező versenyben lemaradnának az egy központból irányított Semmelweis Orvostudományi Egyetemtől.-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.