A kamara az energia kérdését rendkívül fontosnak tartja, többek között azért, mert a magyar cégeket sokkolta az év eleji áremelés, amely a vállalkozások egyes körében hatvanszázalékos volt. Ám a drágulás mértékéről, okáról és következményéről megoszlott az előadók véleménye.
Energiaválság alakult ki – állította Karsai Béla, a Karsai Holding Zrt. vezetője –, aki szerint ennek legfőbb oka, hogy pazarló a fogyasztás, korlátozott forrásaink vannak, magas a világpiaci ár, a hazai makrogazdasági politika pedig elhibázott. A helyzet javításának kulcsa a monopóliumok letörése, meg kell tanítani a lakosságot és a fogyasztókat a takarékosságra, s leginkább az, hogy az állam tegyen a versenyképességért, ne csak beszéljen róla.
Az ellátás nincs veszélyben, már csak emiatt sem lehet válságról beszélni, legfeljebb arról, hogy átalakulási időszak van, s megemelkedtek az árak – vélte Hegedűs Miklós, a GKI Gazdaságkutató Zrt. igazgatója. Ennek mértéke szintén vitára adhat okot, az elmúlt harminc évben, 2004-ig ugyanis valójában reálárcsökkenés volt a világpiacon, ám tény, azóta radikális volt a drágulás. Magyarországon az év elejétől a lakosság kilenc, a költségvetési intézmények 19-20, az üzleti szféra átlagban 33 százalékkal fizet többet az áramért, bár kétségtelen, vannak, akik hatvan százalékkal. A kutató szerint elhibázott lépés lenne, ha az állam eltérítené az árakat a valós világpiaci folyamatoktól, inkább a kevésbé energiaigényes ágazatokban kellene termelni, bár a hazai gazdaság energiafelhasználása kevésbé pazarló, mint az a köztudatban van.
Nincs válság – szögezte le Kaderják Péter, a Budapesti Corvinus Egyetem Regionális Energiagazdasági Kutatóközpontjának vezetője –, de azon nem lehet csodálkozni, hogy a vállalkozások a drágulást nagyon rosszul élik meg. S az valóban magyarázatra szorul, hogy a magyar nagykereskedelmi árak miért magasabbak 15-20 százalékkal, mint Németországban. A tüzelőanyag árának emelkedése, a balkáni kereslet növekedése csak részben adhat választ, sokkal inkább a piacszerkezetben kell keresni a megoldást, hiszen mind nagy-, mind kiskerszinten speciális és monopolizált a piac. Szerinte az ágazat szereplőit „brutális” versenyre kellene kényszeríteni.
Lengyel Gyula, a Magyar Villamos Művek Zrt. igazgatóságának tagja viszont azt állította, hogy állami kontroll – és az MVM – nélkül még drágább lenne az áram, s a versenyt nem a monopólium akadályozza, hanem az energiahiány. Ezért erőműveket kellene létesíteni, leginkább atomerőművet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.