Úgy tűnik, példát akar mutatni a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ): április 1-jétől kész késedelmi kamatot fizetni azoknak a pályázóknak, akik a vállalt határidőre nem jutnak hozzá az elnyert támogatáshoz. Az NFÜ azzal magyarázza lépését, hogy „gazdasági világválság idején még inkább megnő a pontosság és a megbízhatóság jelentősége a fizetési nehézségekkel küzdő vállalkozások számára”. Az európai uniós források magyarországi kedvezményezettjei szempontjából kedvező döntés az ügynökség szerint hozzájárulhat ahhoz, hogy „a támogatásban részesülő pályázók a lehető legkevesebb kárt szenvedjék el a pénzpiacok krízise miatt”.
Az intézkedés alapja a 281/2006. (XII. 23.) kormányrendelet módosítása. Ez gyakorlatilag jogosnak ismeri el azt a jó ideje megfogalmazott igényt, hogy fizessenek késedelmi kamatot azoknak a kedvezményezetteknek, akik az NFÜ hibájából késve kapják kézhez az esedékes támogatást.
A késedelmi kamat számításának alapja a fizetési határidőn túl kifizetett számla támogatástartalma, mértéke pedig a határidő lejáratának napján érvényes jegybanki alapkamat. Késedelmi kamatra az a győztes pályázó jogosult, akinek a benyújtott kifizetési igénye formailag, tartalmilag megfelelő, nincs köztartozása, a kifizetési igényéhez kapcsolódóan eleget tesz a jogszabályi feltételeknek, s aki ellen nincs folyamatban szabálytalansági vagy más, a kifizetés felfüggesztésével járó eljárás.
A késedelmi kamat fizetésének kötelezettsége nemcsak a 2009. április 1. után, hanem az azt megelőzően megkötött támogatási szerződésekre is vonatkozik – közölte a Világgazdaság érdeklődésére az NFÜ. Egyúttal arról is tájékoztatta lapunkat, hogy a késedelmi kamat esedékességéről és összegéről az érintett projekt végrehajtásáért felelős kedvezményezettet levélben tájékoztatják. Szállítói finanszírozás, illetve engedményezés esetén a kedvezményezetti értesítést másolatban megkapja a késedelmi kamat jogosultja (a szállító, illetve az engedményes) is. Eddig 23,7 ezer beérkezett pályázatot számolt öszsze a hivatal egységes monitoring információs rendszere (EMIR) a 2007-től indult Új Magyarország fejlesztési terv (ÚMFT) keretében. Közülük több mint 9800 a nyertesek száma; ők lehetnek a potenciális „kedvezményezettjei” az április 1-jétől hatályos kormányrendelet-módosításnak.
A legtöbb, szám szerint 4072 nyertes pályázóval az ÚMFT Gazdaságfejlesztés operatív programjának (GOP) közreműködő szervezete, a Magyar Gazdaságfejlesztő Központ (MAG Zrt.) áll kapcsolatban. „A MAG Zrt. technikailag és erőforrással is felkészült arra, hogy a felmerülő ügyekben a szabályoknak megfelelően kifizessék a késedelmi kamatot” – reagált megkeresésünkre Ormosy Gábor vezérigazgató. Egyúttal felhívta a figyelmet arra, hogy mivel a közreműködő szervezet már 2007 nyarán ledolgozta a kifizetésekkel kapcsolatban felhalmozódott késedelmeket, és azóta tartja a hatvannapos fizetési határidőt, nem számítanak nagyszámú ügyre, illetve nagy összegű kifizetésre.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.