EU-szerte megindultak a találgatások arról, hogy az adott országból ki lehet az új Európai Bizottság tagja. Az Irish Times szerint a jelenlegi brüsszeli végrehajtó testületből csak néhány biztos – például az észt Siim Kallas, a luxemburgi Viviane Reding vagy a finn Olli Rehn – kerülhet át az új bizottságba. Ugyanakkor mintegy két tucat tagállamban előbb-utóbb dönteni kell a jelölt személyéről. A hírek szerint Vladimír Spidla cseh biztos is maradni szeretne, ám Prága megvárja a döntéssel az őszi választásokat. Danuta Hübner regionális biztos viszont megvált posztjától, miután a lengyel kormány értésére adta, hogy új jelöltben gondolkozik. Hasonlóan tett Dalia Grybauskaite litván biztos is, akit hazájában államfővé választottak.
Az is látható, hogy elkezdődött a versengés, a helyezkedés bizonyos bizottsági posztokért. Nicolas Sarkozy francia elnök nyilvánvalóan szeretné kiharcolni hazájának a gazdasági biztosi helyet.
Magyarországon a miniszterelnök kizárólagos joga a jelölés – tudtuk meg Budai Bernadett kormányszóvivőtől. A Világgazdaság kérdésére válaszolva azt is közölte, néhány hónapot igénybe vesz, mire döntés születik. A szóvivő szerint meg kell várni a jelenlegi bizottság mandátumának október 31-i lejártát, valamint a lisszaboni szerződésről ősszel tartandó második ír népszavazás eredményét is, hogy kiderüljön, egyáltalán hány személy jelölésére van mód.
A lapunk által megkérdezettek legtöbbje ugyanakkor elzárkózott a nyilatkozattól, többen fogalmaztak úgy, hogy „inkább a háttérből” – magyarul név nélkül – fűznének némi magyarázatot a biztosi jelöléshez. Legtöbben neve(ke)t is mondtak, s ebből kiderült, nálunk még nagyon az elején tart a folyamat. Többen kiálltak az EU ügyeit jól ismerő biztos mellett. Ebben az összefüggésben merült fel Balázs Péter, Gottfried Péter, Iván Gábor és Kovács László neve. Mások hangsúlyozták: olyan biztosi portfólióért kell lobbiznia a kormánynak, amely az unió jövője szempontjából fontos. Ebbe a körbe tartoznak a regionális, a költségvetési és adóügyek, de globális szempontból a környezetvédelem és az energia is. Akadt olyan is, aki a kormány részéről megelőlegezte a politikai döntést, és Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnököt emlegette a legkézenfekvőbb jelöltként. Volt, aki arra hívta fel a figyelmet, hogy a magyar kormány – a többi európai szocialista kabinettel ellentétben – kiállt José Manuel Barroso újbóli bizottsági elnökké választása mellett, és ez valamiféle „politikai árukapcsolásra” vall: ezért a támogatásért cserébe valakinek a támogatását szeretnénk elérni Barrosónál és az új Európai Parlamentben.
- Bajnai Gordon
- Balázs Péter
- Eörsi Mátyás
- Fazakas Szabolcs
- Gottfried Péter
- Gyurcsány Ferenc
- Iván Gábor
- Kovács László
- Szent-Iványi István
- Bajnai Gordon
- Balázs Péter
- Eörsi Mátyás
- Fazakas Szabolcs
- Gottfried Péter
- Gyurcsány Ferenc
- Iván Gábor
- Kovács László
- Szent-Iványi István-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.