Az angolszász gazdasági liberalizmust felváltó szigorúbb piacszabályozás és a vállalatok fölösleges bürokratikus terheinek csökkentése egyaránt jellemzi majd törekvéseiben az új Európai Parlamentet – véli Michiel van Hulten, a Burson-Marsteller lobbicég brüsszeli irodájának kormányzati kapcsolatokért felelős igazgatója.
A korábban EP-képviselőként is dolgozó Van Hulten arra alapozza feltevését, hogy az Európai Néppárt a brit konzervatívok távozásával egységesebb és talán kissé baloldalibb is lett, így az eddigieknél szorosabban működhet együtt a szocialistákkal. Az együttműködés fő terepének pedig – a válság tanulságait levonva – a gazdaság szabályozási környezetének szigorítása ígérkezik, elsősorban a pénzpiacok esetében.
Van Hulten ugyanakkor arra is számít, hogy a jobbközép megerősödését a néppárt és a liberálisok a cégeket gúzsba kötő bürokrácia enyhítésére is igyekeznek majd felhasználni. Ez a gyakorlatban olyan jogszabályok megalkotását jelentheti, amelyek megkönnyítik a vállalatok és más szervezetek működését az unióban, különös tekintettel a tagállami határok átlépésére. Az eddigieknél üzlet- és iparbarátabb politikát vár az új EP-től Jacques Lafitte, egy másik brüsszeli lobbicég, az Avisa Partners alapítója is. Lafitte egy üzletbarát koalíció kialakulására számít a néppárt, a liberálisok és az új konzervatív csoport között, amely a belső piac és a gazdasági-pénzügyi kérdések mellett kiterjedhet az energia- és az iparpolitikára is. Lafitte szerint az új EP-ben a környezetvédelmi szempontok is háttérbe szorulhatnak. EurActiv
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.