BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Paranoia és orosz kísértet Magyarországon

Oroszország kísértetként lebeg a politikai életben. Egyrészt a tisztázatlan múlt, másrészt Moszkva üzleti ereje tartja félelemben Magyarországot – olvasható a Los Angeles Times elemzésében.

A Los Angeles Times "Magyarország cikkcakkozik Oroszország tekintetében" címmel közöl elemzést a hazai közállapotokról. Eszerint Oroszország kísértetként van jelen a hazai politikai életben. A politikai örökség paranoiás állapotot idéz elő egyesekben, míg az olaj és gáz készletek félelmet keltenek. A szovjet birodalom bukásával Oroszország lassan kiépítette modern üzleti pozícióit volt szövetségesei körében. Egyesek aggodalommal és ellenségességgel reagáltak a közeledésre, míg mások szorosabb együttműködést alakítottak ki Moszkvával.

A lap megfogalmazása szerint Magyarország helyzete nem ilyen egyértelmű. A politikai életet vegyes impulzusok irányítják, közeledéstől a visszahőkölésig. Oroszország gazdasági nagyhatalom, ráadásul a lakosság jó része kiábrándult, miután rájött, hogy az Európai Unió nem biztosítja a vágyott gazdagságot.

Oroszország a politikai játszma része lett, a lap kiemeli, hogy Orbán Viktor arra figyelmeztet: Magyarországnak nem szabad a Gazprom legvidámabb barakkjává válnia. Ma Oroszország nem tankok, hanem zavaros üzleti ügyek formájába jelent fenyegetést. A Los Angeles Times megfogalmazása szerint idén egy homályos hátterű, a Kremlinnel kapcsolatban álló cég 20 százalékot vásárolt a Molból, míg a Malév irányításában az Aeroflot is részt vesz.

Ezt lehet egyszerű készpénz elhelyezésnek, befektetésnek tekinteni vagy pedig gonosz manővernek, amellyel Oroszország igyekszik visszaszerezni politika hatalmát a térségben.

Néhány ország erőteljesen visszautasította az orosz befektetőket, Magyarország viszont élt az ajánlatokkal. A lap kiemeli, hogy Budapest mind a Nabucco, mind a Déli Áramlat gázprojekteket támogatja, hogy időt és profitot szerezzen a középen maradással. Az elemzés Kiszelly Zoltán politológus megszólalásával végződik, eszerint jó, ha Oroszország a szövetségesünk, de legjobb, ha messze van tőlünk.

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.