BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kidurranhat a kínai lufi

Világszerte romba döntheti a tőzsdéken és a reálgazdaságban megindult kilábalást, ha a kínai kormány visszafogja a túlhevüléssel fenyegető expanziót. A kínai ingatlanpiac egy vadló, amelyet meg kell zabolázni – idézi Ven Csia-pao miniszterelnököt a Focus online. A német hírmagazin szerint egyértelmű jelek utalnak arra, hogy Peking meg akarja előzni az ingatlanpiaci buborék kidurranását, és általában véve vissza akarja fogni az infláció gyorsulását – akkor is, ha ezzel a gazdasági növekedés is lassul.

A pekingi statisztikák szerint az elmúlt egy évben 9,5 százalékkal emelkedtek az ingatlanárak. Egyes nagyvárosokban ugyanakkor harmincszázalékos drágulást mértek, a lakásárak egyre inkább elszakadnak a lakossági jövedelmek fényében reálisnak tekinthető szinttől, és mind több újonnan megvásárolt ingatlan áll üresen. Monika Boven, a DZ Bank szakértője szerint mindez azt jelzi, hogy a spekuláció mozgatja a piacot. Eközben az élelmiszerárak éves emelkedése két számjegyű, ez rontja a szegények helyzetét és fokozza a szociális feszültségeket. A pekingi vezetés a jelek szerint nagyon komolyan veszi a túlhevülésből fakadó gazdasági és társadalmi problémákat – fogalmaz Peter Martin, a VM Value Management ügyvezetője. A kínai jegybank több lépésben szűkítette a hitelpolitikát és szigorította a tartalékolási szabályokat, s az elemzők további hasonló lépéseket várnak.

Márpedig ha a kínai kormány és a központi bank tovább szigorít, akkor a jelenlegi prognózisokban szereplő közel 10-ről 5-6 százalékra lassulhat az idei GDP-növekedés. Ez világszerte padlóra küldené a nyersanyag-piacokat, a hitelcsapok elzárása pedig a nemzetközi pénzpiacokat hozná súlyos helyzetbe. Egyes elemzők azzal számolnak, hogy az idén a tavalyihoz képest 240 milliárd euróval kevesebb pénz áramlik ki a Mennyei Birodalomból – és ha Peking végre hajlandó lesz hozzájárulni a jüan erősödéséhez, akkor az tovább csökkenti a kínai források globális olajozó hatását.

Chris Rice, a Cazanove alapkezelő cég vezetője szerint a kínai tőzsde a következő másfél évtizedben nagyon kiábrándító képet mutat majd. A helyzet kísértetiesen hasonlít a kilencvenes évek végihez, amikor a technológiai buborék kidurranása világszerte recessziót hozott. A piacokon tavaly megindult élénkülés elsősorban a kínai növekedés továbbgyűrűző hatásaiba vetett reménnyel magyarázható – véli Rice. Szerinte a következő másfél évben a befektetők rájönnek, hogy túl sokat fizettek a Kínához kapcsolódó eszközökért. VG

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.