Románia ez évtől kezdve egy sor energetikai cégben adna el kisebbségi részesedést: az értékesítésre kiszemelt társaságok között van az első számú olajvállalat, a Petrom, a gáztermelő Romgaz, valamint a Transelectrica és a Transgaz közműcég. Adriean Videanu energiaügyi miniszter bejelentése szerint a kormány azokkal az opcióival is élhet, amelyek szerint eladhatja az Enel és az E.On helyi leánycégeiben meglévő részesedését a többségi tulajdonosnak. Az ügyleteket hazai vagy nemzetközi tőzsdéken, illetve nyílt pályázatok keretében is lebonyolíthatják – mondta Videanu, aki szerint a kilenc hónapon belül érkezni kezdő bevételeket kizárólag infrastrukturális beruházásokra fordítják majd.
A kormánynak a Petromban jelenleg 20,6 százalékos részesedése van, és ebből legalább 8 százalékot tartana meg. A többségi tulajdonos az osztrák OMV. A Romgazból Bukarest most először adna el részesedést, ám a többségi állami tulajdont fenntartaná. A Romgaz és a Petrom együttesen a román gázpiac 50 százalékát ellenőrzi. Az energiaügyi tervek részeként Románia állami-privát partnerségi megállapodásokat kötne olyan nemzetközi befektetőkkel, mint az Enel, a CEZ, az RWE, a Gaz de France és a tokiói Itochu. Ezek keretében akár 3 milliárd euró értékben is elindíthatnak infrastrukturális fejlesztéseket: a megállapodások kiterjedhetnek például az Azerbajdzsánnal és Grúziával közösen tervezett két csepfolyósítottgáz-terminál megépítésére, a cernavodai atomerőmű két újabb reaktorral való bővítésére vagy éppen egy második atomerőmű megépítésére. Az állami ellenőrzés alatt álló energiacégek a miniszter szerint az idén összességében 65 százalékkal, 8,3 milliárd euróra növelik a beruházásaikat.
A Petrom tervei között több olyan projekt is szerepel, amely a cég áramtermelői kapacitásainak a bővítését célozza. A vállalat 100 millió eurót készül költeni egy Fekete-tenger melléki, 45 megawatt kapacitású szélerőműpark kialakítására, és már épít egy 860 megawattos gáztüzelésű erőművet is. Elemzők általában üdvözlik az olaj- és gáztermeléstől való elmozdulást jelentő stratégiát, különös tekintettel a szabályozott romániai gázárakra.
Az ország szélerőműparkjának fejlesztésében ugyanakkor a külföldi befektetők is egyre inkább fantáziát látnak. A napokban a spanyol Iberdola 80 százalékos tulajdonában lévő Iberdola Renovables jelentette be „a világ legambiciózusabb szárazföldi szélenergia-projektjének” elindítását Romániában: a cég 2011 és 2017 között ötven szélfarm megépítését tervezi a délkelet-romániai Dobrogea régióban. A társaság már megkapta az engedélyt arra, hogy akár 1,5 gigawatt szélenergiával kapcsolódjon majd fel Románia áramhálózatára. Reuters, Bloomberg
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.